Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo
Moje piwo odfermentowało z 12.5 blg do 5. Mierzyłem w zeszły weekend i tak mi wyszło, za radą @piwowarz_pl przeniosłem wiadro do trochę cieplejszego miejsca i trzymałem tak przez tydzień. Mierzyłem blg we wtorek, w czwartek i dzisiaj. Za każdym razem pomiar pokazuje 5 blg. Czy to już daje mi pewność, że fermentacja jest zakończona? Bo chyba powinno odfermentować przynajmniej do poniżej 4 blg. I teraz nie bardzo wiem czy pakować wiadro do lodówki na klarowanie już, czy jeszcze czekać? Rurka cały czas "bulka" co jakiś czas, ale już wiem, że to nie jest wyznacznikiem przy ocenianiu zakończenia czy też trwania fermentacji.
I czy jest jakiś czas maksymalny w którym możemy trzymać piwo w wiadrze? Bo moje już w sumie będzie w poniedziałek równe 3 tygodnie od nastawienia.
  • 14
@RomeYY a jakbym dodał mniej cukru do refermentacji, to da radę ograniczyć wystąpienie granatów?

@kln88 zacierałem według dołączonej do piwa instrukcji. Najpierw przez 40 minut w 65°C, potem 30 minut temperatura 72°, jak próba jodowa wyszła ok to podgrzałem do 76 stopni i potem już filtracja.
@potatowitheyes Zacierałeś w wysokiej temperaturze, przez co powstało dużo cukrów złożonych, których drożdże nie są w stanie przerobić. Co prawda 5 z 12,5°BLG to dużo, ale też nie słyszałem o tym, żeby trzymać zacier w 72°C przez 30min.