Wpis z mikrobloga

Kolejowa wieża ciśnień
Geolokalizacja: 52°59'20.5"N 18°34'40.2"E
https://goo.gl/maps/zqXdzrfg4LpGZC5U9
zdjęcia #yrwwzaparatem <--- polecam ten tag i ten obiektyw!

Kiedy wiedeńska akademia sztuk pięknych po raz kolejny odmówiła ulicznemu artyście Adolfowi Hitlerowi wpisania na listę studentów architektury, postanowił on wcielić w życie plan B i został wodzem rzeszy niemieckiej. Patrząc z perspektywy czasu mniejszym złem dla ludzkości byłoby gdyby został marnym architektem. Jednak, wraz z zaangażowaniem w światową politykę nie zarzucił on swoich ciągot do projektowania budowli czy tworzenia planów urbanistycznych. Za jego panowania i przy jego patronacie powstał nawet styl opisywany dziś jako architektura nazistowska. Co najmniej dwa obiekty wzniesione w duchu tego stylu stoją do dziś w Toruniu. Jednym z nich jest kolejowa wieża ciśnień.

Hitlerowcy zainwestowali tu w infrastrukturę. Znaczącemu rozrostowi uległ węzeł kolejowy Toruń Kluczyki, który pełnił ważną funkcję w transporcie i przeładunku materiałów. Wraz z rozbudową wzrosło zapotrzebowanie na wodę używaną do celów technologicznych. Stara kolejowa wieża ciśnień nie wyrabiała. Wzniesiono więc nową.

Inwestycja została zrealizowana w latach 1941 – 1943. Darmową siłę roboczą stanowili więźniowie opisywanego już tutaj Stalagu XX-A. Głównie jeńcy brytyjscy. Na jej górze umieszczono dwa żelbetowe zbiorniki o pojemności 300 m3 każdy. Wieża jako obiekt inżynieryjny miała służyć tysiącletniej rzeszy na jej nowej przestrzeni życiowej. Na nasze szczęście, nie wyszło. Po wojnie zaadoptowano cztery dolne kondygnacje wieży na tak potrzebne w ówczesnych realiach cele mieszkalne. Taką funkcję obiekt ten pełni do dziś.

W lewobrzeżnej panoramie dzisiejszego Torunia wieża sprawia ponure wrażenie. Może to kwestia cichej historii jej murów, może fakt, że jej klinkierowe ściany zewnętrzne, od lat nieczyszczone, obrastają czarną patyną. Czarne są także odczucia kiedy spojrzymy na południową elewację. Widoczne na niej wgłębienia są śladem po ostrzale artyleryjskim prawdopodobnie przeprowadzonym przez Sowietów przy oblężeniu Torunia w końcu stycznie 1945 roku. Prawdopodobnie, gdyż nie dysponujemy żadnym dokumentem określającym ich genezę.

Wypieranie Nazistów z Torunia na początku 1945 roku odbywało się w chaosie niemieckiej obrony, radzieckiej ofensywy i w szumie zwalczających się dwóch maszyn propagandowych. Mało jest wiarygodnych źródeł tego niekoniecznie odległego czasu. Pewne jest, że 24 stycznia 1945 roku, na toruńskim Podgórzu, nieopodal opisywanej tu wieży doszło do najtragiczniejszego, niewyjaśnionego do dziś wybuchu. Ale to już inna historia…

Więcej fotek dziś na FB

tag do obserwowania/czarnolistowania #wyszeptane
#torun #historia #turystyka #ciekawostkihistoryczne
n.....c - Kolejowa wieża ciśnień
Geolokalizacja: 52°59'20.5"N 18°34'40.2"E
https://...

źródło: comment_0eH3wKOCExu7M5sQ4gAWZWvSywCwxjEa.jpg

Pobierz
  • 9