Wpis z mikrobloga

Mirki, miałem miesięczny bilet metropolitalny w #poznan, ale nie miałem ulgi nabitej na bilecie ani PITu ze sobą (mieszkam w poznaniu i tu płace podatki).
11.04 spotkałem kontrolę i dostałem wezwanie do zapłaty. Od razu się ogarnąłem, i złożyłem wniosek przez internet, a potem po południu tego samego dnia miałem juz wgraną ulgę na karcie peka.
Wymieniłem się z ZTM 2 pismami, o anulowanie wezwania do zapłaty, opisałem im całą sytuację. Nie widzą podstaw do anulowania wezwania. Samopoczucie pogarsza mi fakt, że widziałem taką samą sytuację później, tylko tam kotrolerzy dali upomnienie xD
Kwota wezwania do zapłaty (za jazdę bez uprawnień do ulgi) to 227 zł. Różnica pomiędzy metropolitalnym a zwykłym miesięcznym to 16 zł.
W ostatnim piśmie od nich napisali, ze teraz mogę się odwoływać do sądu, ale poniosę dodatkowo koszty sadowe i egzekucyjne.

Czy kara jest zasadna?
Czy mogę coś jeszcze zrobić, oprócz odwoływania się do sądu?

#poznan #prawo #ztm #ztmpoznan
  • 16
@Limonene:

W celu skorzystania z biletu należy wypełnić stosowne oświadczenie (dokument dostępny w zakładce "pliki do pobrania") i złożyć je w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Złożenie zgodnego z prawdą oświadczenia na formularzu jest wystarczające do zapisania uprawnień z tytułu „Biletu Metropolitalnego" lub „Biletu Metropolitalnego z ulgą" na karcie PEKA.
@StrongFate-Man: ale jaką ulgę metropolitalną?
Uprawnienie do nabycia biletu metropolitalnego nabija Ci na PEKĘ Pani w okienku, po złożeniu oświadczenia, przysługuje Ci ono jeśli mieszkasz w Poznaniu.
Od tej pory możesz kupić w biletomacie bilet metropolitalny (99 zł), albo bilet metropolitalny z ulgą (np. studencką). I ta ulga Ci wygasła? Bo studenci faktycznie muszą ulgę nabijać co semestr.
Ulga metropolitalna chyba nie mogła Ci wygasnąć, albo czegoś nie wiem.
@Limonene:
@StrongFate-Man: serio? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.
edit: info z 06.2015, epoznan

Chcąc ułatwić pasażerom korzystanie z atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego, od 1 maja 2015r. ważność uprawnienia do BM jest zapisywana z datą ważności do 30 czerwca 2030r.
@Juppi_: to nie wiem, bo razem ze mną, jeszcze kilka osób miało wtedy wystawione wezwanie do zapłaty z tego samego powodu, tzn. braku uprawnień do biletu metropolitalnego
I to kontrolerzy nam powiedzieli, że trzeba co roku odnawiać