Wpis z mikrobloga

Mam dylemat. Scenariusz – nowa wersja serwisu backoffice'owego. Chcemy zupełnie wyeliminować PHPowy backend. Całość będzie działać w oparciu o API RESTowe. I teraz pytanie – w co lepiej pójść. Angular? React /Vue+ jakiś backend w JS/TS? Z żadnym większego doświadczenia nie mamy. W aktualnej wersji jest AngularJS+PHP. Myślałem o Angularze, bo mimo, że inny to jednak pewne nawiązania ma do AngularaJS jeśli chodzi o nomenklaturę itd. Co Mireczki i Mirabelki myślą? W co się tu wpakować najlepiej?

#programowanie #javascript
  • 26
@Jurigag: @pitu120: Ok, może nie chcemy, a rozważamy różne opcje i tak wydaje się sensowna. Dlaczego? Przede wszystkim, żeby używać jednego języka. Brak konieczności utrzymywania zależności dla JS i PHP. O wydajność tu nawet nie chodzi, bo cała logika biznesowa jest po stronie API. Ewentualnie jakiś mini framework PHPowy, który dostarczy routing i tego typu rzeczy.

Ja odwróciłbym może pytanie. Po co używać PHPa, kiedy cała aplikacja będzie działać w
@AvantaR: nadal nie jest to żaden argument, choćby po to że nie trzeba używać protezy którą jest TS aby normalnie pisać w tym języku? i nawet jeśli się z niego korzysta, to PHP sam jako język nadal jest bardziej rozbudowany i oferuje więcej możliwości

przecież pisanie frontu w JS, a pisanie backendu w TS, to też są dwie różne rzeczy na dobrą sprawę, nadal trzeba mieć oddzielnych ludzi od tego

tym
@Jurigag: Tylko co mi z tego PHPa jak będę używał jego zupełnej namiastki? Można też polemizować czy TS to proteza, bo jednak ma sporo rzeczy, których PHP nadal nie może się doczekać.
@AvantaR: napisz co to api mniej więcej robisz bo pisząc:

Tylko co mi z tego PHPa jak będę używał jego zupełnej namiastki


wygląda jak to była apka praktycznie bez logiki
@Jurigag: Nie, nie chodziło mi nawet o asyns, jak o takie rzeczy jak nie wiem, generyki na przykład, których nadal w PHPie nie ma. Żeby nie było, ja jestem PHPowcem, ale po prostu sam nie wiem czy w przypadku takiej aplikacji jest sens utrzymywać backend w PHPie.
@AvantaR: Czyli obecny backend php tylko pośredniczy w żądaniach do jakiegoś API, czyli innego, prawdziwego backendu? W takim razie to od początku nie miało sensu poza server-side rendering w epoce "przedjavascriptowej".
@AvantaR: generyki wiadomo brzmi to fajnie, są spoko, ale w praktyce aby znaleźć rzeczywiście dobre ich zastosowanie to nie jest takie proste, o ile język oferuje je prawie od samego początku jak c# czy java no to spoko, ale w takim TS to też jest tylko proteza i tworzenie naokoło
@pitu120: Nasze, wewnętrzne. Backend? Routing itd. Ale widzę, że koledzy ty innego pomysły podsuwają.

Ps. Panowie luźna rozmowa bez spiny. Pytam bo rozważam rożne opcje i nie jestem alfą i omegą.