Wpis z mikrobloga

Kurła, nie wytrzymie.
Taka sytuacja.
Ja, durny polaczek postanowiłem wymienić piec C.O. w domu. Raz, że eko; dwa, że wygoda (nie trzeba latać i non stop dorzucać drzewa do śmieciucha). W piątek i sobotę był u mnie "monter" (cudzysłów zamierzony), który zgodnie z wymogami gwarancji pieca musi wszystko zamontować i uruchomić po raz pierwszy. Pomijając fakt, że miał być zawór 4-drożny, a jest 3-drożny + ATV na powrocie (termostat) to po mojemu gość po raz pierwszy w swoim życiu robi instalację.
Jest powolny (wręcz ślimaczy) - mnie już nosi przy nim.
Nie ogarnia schematów (ja rozumiem, że mam tytuł magistra inżyniera informatyki stosowanej i rozumiem schematy wszelakie, ale serio? Nie ogarniać kolorowego rysuneczku na instrukcji od producenta?)
Zamontował wszystko tak, że zawrór 3-drożny steruje kierunkiem na powrót do pieca i na cały układ, a nie tak miało być. Z założenia piec sam miał sterować tym, gdzie idzie woda - boiler albo grzejniki. W niedzielę zrobiona boruta, że jest źle. Dzisiaj gość przyjeżdża i mówi, że na wyjściu na grzejniki przy piecu on mi założy manualny zawór kulowy i po problemie.
Przez 10 minut tłumaczyłem mu schemat i jak to zrobić w naszym układzie, żeby rozdział wody szedł automatycznie. Wrażenie pustki na jego gębie - normalnie aż biło po oczach.
Przyjechał o 6:50. Teraz pojechał jakieś 30km w jedną stronę, bo rury nie wział.

Normalnie kojarzy mi się Pan Wiesio z "Blok ekipy" - u siebie rób jak u siebie, a u obcego na odp*erdol.

#zalesie #budownictwo #ogrzewanie #monterzy #panwiesio #bedziepanzadowolony
  • 38
  • Odpowiedz
@SnorkyPL Coś wyjątkowo niekumaty, jak na gościa od kotłów. Chyba bym go pogonił pierwszego dnia
( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak ktoś nie kmini trybu lato i zima, to jedno wielkie XDD
  • Odpowiedz
@mmarekkk @robertx @mackw @MagnusArias @Purple @Salomonthekrol : o ja pierdziele. Normalnie trzeba gościa pilnować bardziej niż mojej 4-letniej córki. Już 3 razy jak mnie nie było (pracuję dzisiaj z domu) zmieniał koncepcję i chciał inaczej podpinać. Normalnie co się tylko odwrócę to wkręca jakiś trójnik zamiast kolanka i chce wodę rozdzielać, gdzie powrót z bojlera będzie blokowany przez ATV. Zaraz będę miał doktorat z hydrauliki i montażu pieców.

Pan Wiesio w pełnej
  • Odpowiedz
@Salomonthekrol: w tym sęk, że on jest właśnie właścicielem sklepu, który jest oficjalnym dystrybutorem na moim rejonie. Jedynie gdzie można dzwonić, to do producenta (Defro) i tam kręcić Małysza, ale ich to może mało obchodzić - hajs za piec jest, więc mają w pompie.
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: Jeśli chcesz stosować zawór 3-drogowy w funkcji rozdzielającej (tak wynika z twojego rysunku), to pompa powinna byc przed zaworem, a nie za zaworem. Powrót z CWU powinien być podłączony razem powrótem z CO, a nie zasilać zawór ATV!!! Na wyjściu z pieca powinienes miec trójnik. Część medium powinna iść na zawór 3-drogowy a druga część powinna wracać na zawór ATV.
Powinno to wyglądać mniej wiecej tak jak na rysunku poniżej
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: Ale pamiętaj, że zawór 4-way jest tak naprawdę zaworem 3-way. Po prostu jest tu dodatkowy "trójnik" wbudowany w zawór.
Ogólnie to tak jak monter zrobił to powinno być ok, tyle że brakuje dodatkowego zaworu rozdzielającego między cwu i grzejnikami. No i pompa przed pierwszym zaworem.
  • Odpowiedz
@dejvo: tylko woda to taka bestia, że pójdzie tam, gdzie najłatwiej, więc istnieje prawdopodobieństwo, że woda by krążyła piec -> trójnik -> atv -> piec, a na boiler nic by nie szło (albo mało). Do tego powrót z CWU razem z CO przed ATV to złe rozwiązanie, bo póki ATV nie osiągnąłby 55st. to powrót z CWU (i CO) byłby zamknięty, czyli woda zimna.

@Dejna93: teoretycznie to jest gość, który
  • Odpowiedz
@Crodin: przy starej instalacji (i starym piecu) pompka była na zasilaniu. Ciśnienie gorącej wody pójdzie Ci samo, ale do pewnego stopnia. Mój dom jest dość wysoki (specyficzna konstrukcja), a rurki od grzejników dość cienkie (zrobione z miedzi) i bez pompki ani rusz - nagrzejesz 2-3 najniższe grzejniki, a dalej nic. Na piecu będzie 70-80st, a w domu zimno. Pompka musi być u mnie.
  • Odpowiedz
gorzej, jak #!$%@? jak robota nie skończona i przestanie telefony odbierać i będzie pod górkę robił. To trzeba taktycznie - teraz patrzeć na ręce i pilnować roboty, a jak skończy to wtedy #!$%@?ć gdzie trzeba.


@Crodin: a co cię obchodzi czy przestanie odbierać telefony, on jest tylko pracownikiem firmy, a z firmą podpisywałeś umowę, nie? nie boisz się, że coś Ci totalnie spartaczy i będziesz musiał robić od nowa albo zaleje
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: właśnie po to jest zawór ATV, żeby sterować wodą. Woda krąży sobie w małym obiegu kotłowym, dopóki nie osiągnie temperatury znamionowej zaworu ATV. Po przekroczeniu temperatury znamionowej zawór zacznie się otwierać na wodę z instalacji CO i przymykać na wodę z kotła. Woda wtedy będzie krążyła głównie w obiegu grzewczym.
Podłączanie pompy za zaworem 3-drogowym spowoduje szybsze zużycie pompy (zjawisko kawitacji).
Zasilanie CWU podłącza się zwykle bezpośrednio na wyjściu z
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: Kiedyś miałem zamówienie na niestandardową konstrukcję metalową i trzeba było zrobić projekt. Jako, że miałem rysunek techniczny na polibudzie, to stwierdziłem, że sam ho zrobię, bo chciałem sam się sprawdzić. Rysunek wyszedł spoko, jeszcze sprawdziłem, czy wszystkie standardy się zgadzają, bo nie chciałem wypaść głupio przed wykonawcą. Pojechałem daje mu rysunek a ten, że nic nie rozumiem i „Panie jak to będzie, bo tu nic nie widać.” To mu tłumaczę
  • Odpowiedz