Wpis z mikrobloga

@mroz3: Tylko ten bóg-impertor w ogóle nie jest jeden do drugiego podobny. Bóg-imperator z WarHammera to jest taka bardziej satyra na Kościół a nie na diunę. Złoty Tron - ludzie nie stosujący się do jego nauk po jego śmierci (średniowiecze i zabijanie w imię Jezusa itp.)

Na siłę, jasne, można to tak interpretować, ale bądźmy poważni.

Zaś jihad bularianski w WarHammerze to gdzie niby? Było odrzucenie maszyn ze sztuczną inteligencją, ale
Ludzkość nie była przez nią rządzona.


@DiscoKhan: cięzko to okreslić bo Frank nigdy nie napisał dokładnie czym był jihad oprócz tego ze była krucjata przeciwko maszynom co akurat pasuje do
https://warhammer40k.fandom.com/wiki/Men_of_Iron

a sama idea Boga imperatora była zaczerpnięta własnie z Diuny

podróże międzygwiezdne przy pomocy nawigatorów, Bóg imperator z całą armią fanatycznych wojowników podbija galaktykę, fanatyczne oddziały armii składającej się wyłącznie z kobiet, yyy rusznice laserowe

jest tego trochę
@mroz3: Z tego co czytałem to jihad to porzucenie boga-maszyny

https://dune.fandom.com/wiki/Butlerian_Jihad

Jakieś źródło z tym bogiem-imperatorem, bo ja zbyt wielu podobieństw nie widzę poza tytułem jaki mieli w zasadzie rzymscy cesarze. Za to nawiązań do historii Kościoła jest sporo i to łatwo widocznych.

Lasery w kosmosie to też raczej nie jest jakieś odkrycie Diuny, już pomijając, że w WarHammerze to w zasadzie najgorsza broń z tam występujących, przynajmniej w standardowej wersji,
Lasery w kosmosi


@DiscoKhan: nie chodzi o lasery ale konkretnie o Lasguns

Jakieś źródło z tym bogiem-imperatorem, bo ja zbyt wielu podobieństw nie widzę poza tytułem jaki mieli w zasadzie rzymscy cesarze. Za to nawiązań do historii Kościoła jest sporo i to łatwo widocznych.


nie wiem jakiego źródła oczekujesz bo przecież nikt z autorów nie przyzna oficjalnie bo przecież prawa autorskie etc

Co do Men of Iron to tak jak pisałem,
@mroz3: Dlaczego miałby nie przyznać się, że to jest inspirowane tym a tym? Prawa autorskie nic do tego nie mają.

No i co z związku z tymi lasgunami? Są gorsze od zwykłych bolterów, dalej jakoś nie widzę jakoś powiązań z tymi rusznicami. Lasguns to są popierdółki jeżeli chodzi o bronie w WH40k. Rusznice to absolutny rozpierdziel. Gdzie ty tu widzisz podobieństwo?

Rozumiem, że Imperator który tytuł boga zyskał wraz ze śmiercią
@DiscoKhan: Dobra możemy się licytować do jutra, wystarczy w google wpisać w40k diune i jest sto milionów takich tematów jak tutaj

Dlaczego miałby nie przyznać się, że to jest inspirowane tym a tym? Prawa autorskie nic do tego nie mają.


no właśnie mają games workshop jest bardzo wyczulone na tym punkcie szczególnie jeżeli chodzi o takie sprawy bo pozwy o prawa autorskie sa bardzo kłopotliwe i kosztowne

No i co z
@CZARNYCZAREK:
Jest nawet wpis na reddicie dune vs warhammer 40k i wg. mnie to raczej warhammer 40k to taka diuna na post-apo modzie.
W diunie ludzkosc sie rozwija, w moment transportuje sie po kosmosie, sa nawigatorzy, jest tyran bog imperator, sa zakony( choc nie w takiej samej roli jak space marines to jednak sa)

To raczej taka ludzkosc w wiecznej zlotej erze technologi.