Wpis z mikrobloga

siema, jaki jezyk programowania polecacie komus bez szkoly i wczesniejszego doswiadczenia z komputerami? pracuje od 3 lat na magazynie ale czuje ze juz tak dlugo nie pociagne i chcialbym zmienic prace na biurowa a programowanie wydaje mi sie idealna opcja dla mnie bo wiele ludzi pisze ze nie trzeba miec studiow ani wyksztalcenia a wszystko zalezy od talentu. bardzo slabo idzie mi samodzielna nauka dlatego najlepiej we formie kursu albo z nauczycielem
#programowanie
  • 60
Ogarnij freecodecamp. Masz dawkę wiedzy podaną na tacy. Po nim zacznij budować własną stronkę, nagle okaże się, że #!$%@? umiesz...

Ale przynajmniej będziesz wiedział co z czym się je. Czemu HTML to nie programowanie, co to kierownica, a co to biegi w Twoim projekcie.

Zacznij ogarniać stronkę jakąś i jak natrafisz na problem to szukaj rozwiązania. To 99% pracy - problem solving. Na tym etapie warto też podstawy GIT'a złapać i robić
@rozwichrzony_knur: PHP ma niższy próg wejścia, ale jako, że sam pracuję w tym już ładnych parę lat, to muszę powiedzieć, że wymaga to jednak nadal ogromnej pracy z Twojej strony. Jest to możliwe, by się nauczyć, ale minimum rok, dwa lata będziesz potrzebował, jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia. Ja też na początku nie miałem talentu do tego, ale później ogarnąłem się i zacząłem od pojmowania programowania od strony komputera.
@rozwichrzony_knur: Ja zaczynałem bez szkoły, pracując na magazynie. Przede wszystkim to nie pytaj ile trwa nauka bo jak chcesz pracować jako programista a nie stworzyć tylko stronkę dla siebie i kolegów to uczysz się cały czas, jak przestaniesz to przestajesz być konkurencyjny na rynku.
Ja ogarnąłem po kolei: html, css, javascript, php. W tym miejscu na wczesnym etapie znajomości php zacząłem robić stronki i pierwsze apki co przyspieszyło naukę. Potem uczyłem
@rozwichrzony_knur:
- masz jakiekolwiek studia? To pomaga nawet jak nie kierunkowe. Oczywiście im bliżej informatyki / matematyki tym lepiej.
- rynek dla samouków ogólnie zepsuty przez bootcampy i Udemy. Nawet jak z tego skorzystasz to się nie pisz w CV.
- idź w JavaScript i jego frameworki. React, Vue etc. Większość w IT którzy są bez studiów bez pasji tylko dla kasy idzie właśnie w to.
- no chyba że skończyłeś
@Assailant: Nie przeceniajmy studiów, znam wielu studentów kierunków informatycznych, którzy nie potrafią za dużo i nie są zmotywowani a nawet przyznają że "już rzygają" programowaniem. Z drugiej strony znam też "samouków", tzn. takich co zaczynali od Udemy i są pasjonatami. Nie ma co generalizować. Ważne jest to czy ktoś ma dobrą motywację, lubi to i potrafi samemu się uczyć.
@rozwichrzony_knur: a dodam tylko, że jak nie masz studiów to zastapisz ten atut na rozmowie kwalifikacyjnej dobrym portfolio. To kolejny powód żebyś jak najszybciej robił własne projekty i brał jakieś zleconka w necie.
Jak ja przyszedłem do jednej firmy, a to były jeszcze czasy gdy bez studiów było ciężko, to wczesniej zadzwoniłem jakich umiejętności, poza czystym programowaniem wymagają i na jakich programach pracują, na rozmowie pokazałem swoje strony, powiedziałem że zgadzam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zelber: mindsety, srety. Dziś programista to jest to samo co kowal w średniowieczu. Skąd się #!$%@? bierze taki mit o elitarności tego rzemiosła?
@rozwichrzony_knur: nie jaki jezyk tylko co konkretnie jaka dzialka. Strony www? Czy cos bardziej w bazy danych a moze bardziej we systemy wbudowane, gry? Pytanie o najlepszy/najlatwiejszy jezyk sa moim zdaniem glupie. Lepsze pytanie to co chcesz programowac a jezyk bedzie juz wybrany.
@Zelber: mi kiedyś, jak pracowałem w domu, to często zdarzało się i po 16h siedzieć, tylko na siku, po wodę i zrobić kanapki lub jajecznice wstawalem. A po zleceniu czułem jakbym wrócił z innej planety.
@rozwichrzony_knur: Java. Język typowany, z rozbudowaną dojrzała składnia, zblizona do cpp czy c#. Jak have ogarniesz to nauczenie się Pythona czy JS'a nie będzie problemem. A język popularny z dużą ilością książek i kursów