Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
Jest możliwość ustawienia na serwerze nazw hostów w sieci jako zmienne środowiskowe.
Coś w stylu:

PC1=PC1
, a następnie odwoływaniu się w plikach konfiguracyjnych(DHCP, DNS, bacula, ansible itd.) jako $PC1? Jakie problemy się z tym wiążą? I czy ktoś tak robi?
Ułatwiłoby to na pewno zmienianie tych nazw w przyszłości.

#sysadmin #devops #linux
  • 10
@Edgard:
Podaj jakiś przykład użycia zmiany nazw nazwy hostów. Przeważnie nazwa na całe jego żywot

A co do pytania to w plikach konfiguracyjnych odwołujesz się do czegoś co podajesz jako zmienną i nie ma znaczenia nazwa wtedy. Hosty definiujesz w inventory i tyle.
@mmichal:
Mi nie chodzi tylko o inventory z ansible.
Przykład z dhcpd.conf

host $PC1{
hardware ethernet E8:9A:8F:DA:74:5B;
fixed-address 192.168.0.1;
}

chodzi mi o to, żeby w plikach konfiguracyjnych różnych usług stosować takie zmienne.
@Edgard używaj ładnych nazw w DNS. Jak nie możesz w DNS to rób ładne w /etc/hosts. A najlepiej generuj cała konfigurację z ansible np. Wtedy to dosłownie będą zamiennie. Zmienisz nazwę, puścisz playbooka i masz poprawione.
@yggdrasil
Chodzi mi o to, że pasuje mi zmienić w sieci nazwy hostów dla kilku maszyn. Na serwerze(w sumie 3 serwerach) są różnorakie usługi włączone, które wykorzystują obecne nazwy. Na przyszłość chcę, żeby zmiana nazwy hosta na każdej maszynie nie wymagała wielu zmian na serwerze(stąd mój pomysł by trzymać to jak zmienną środowiskową).
@mmichal: Korzystam z ansible do konfigurowania sobie maszyn i korzystam tam z inventory, chodzi o usługi na serwerze, które korzystają z plików konfiguracyjnych gdzie na sztywno jest wpisana dana nazwa hosta(tego chcę uniknąć w przyszłości)