Wpis z mikrobloga

Wiecie co jest najśmieszniejsze w rozumowaniu dowództwa AK i polskich polityków tamtych czasów? Wywołali powstanie aby opanować miasto przez przybyciem Sowietów, co według ich naiwnego podejścia miało doprowadzić do uniknięcia narzucenia komunistycznych rządów, a jednocześnie liczyli na wsparcie Sowietów w walkach, które przecież miały doprowadzić do wyrzucenia Sowietów z Polski xD. Brak mi słów jakimi durniami byli ci ludzie. A jako wisieńka na torcie rozkaz Antoniego Chruściela, jednego z dowódców powstania:

Żołnierze nie uzbrojeni – noszą butelki zapalające, granaty lub po prostu kamienie o kształcie i wadze granatów ręcznych. Rozbiją one twarz żołnierza niemieckiego lub obezwładnią jego ręce całkiem skutecznie na bliską odległość. A tej amunicji nam nie brakuje.


Inne jego instrukcje, jeszcze przed rozpoczęciem walk, ponoć brzmiały:

Kto nie będzie miał broni palnej, dostanie granaty, a dla kogo zabraknie granatów, niechaj bierze do ręki kamień, łom czy siekierę i tym zdobywa broń dla siebie


Żołnierz który po usłyszeniu rozkazu strzeliłby temu matołowi w łeb byłby moim bohaterem narodowym.

#powstaniewarszawskie #drugawojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #historia
  • 10
@wjtk123: @kommie: Najgorsze jest to, że u nas nie dopuszcza się w ogóle do jakiejkolwiek dyskusji. Jest jedna narracja, a jak mówisz inaczej, toś zdrajca i lewak. I tak z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie #!$%@?ą wizję świata, w której pięknie i chwalebnie jest bezsensownie ginąć, zamiast coś faktycznie osiągnąć. Te romantyczne uniesienia, te wielkie zrywy, wszystko to miesza w głowach ludziom i utrudnia racjonalną ocenę sytuacji czy podejmowanie decyzji.
@jamtojest:

Jest jedna narracja, a jak mówisz inaczej, toś zdrajca i lewak.


Też mi się to nie podoba i min. dlatego dodałem ten wpis - żeby uczulić ludzi na politycznych amatorów oraz ludzi nie potrafiących racjonalnie ocenić sytuacji. Jednocześnie sam jestem prawicowcem, który byłby gotowy do walki za ojczyznę - nie chciałbym jednak aby była to taka walka jak w 1944 r., nieprzemyślana, źle zorganizowana, bez uzbrojenia.
@wjtk123: Powstanie wybuchło dzięki agenturze NKWD, agentem był Okulicki, który obiecał Stalinowi wybuch powstania... To było zamierzone, żeby zniszczyć Warszawę i żeby najwięksi polscy patrioci poginęli. Wyobraźcie to sobie... Powstańcy nie mają broni, a dowódcy rozkazują biec na Niemców z kamieniem... Toż to samobójstwo jest. A najgorsze, że tyle wspaniałych ludzi uznało, że tak trzeba, bo "Słodko i zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę".

A my wciąż, po tylu latach opowiadamy historyczne
@wjtk123: cóż, Chruściel to był faktyczny Kat Warszawy ¯\_(ツ)_/¯ kacapy i tak by nie pomogły, bo wbiły się klinem w Warszawę, a flanki frontu były odsłonięte. Przypominam, że dostali srogi #!$%@? pod Wołominem przy próbach ustabilizowania linii frontu.