Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 2

Dzień 91/100

Wczoraj na tagu gościliśmy polskie wsie o najdłuższych nazwach.
Także, jak można się było domyślić, dzisiaj pojawi się wieś o NAJKRÓTSZEJ nazwie.

– wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Lasowice Wielkie

Oś jest typową wsią o charakterze ulicówki. Została założona W 1734r. przez szlachcica von Blacha - właściciela pobliskich Tuł, który nazwał nową osadę Marienfeld. Od początku jej istnienia nigdy nie była zamieszkana przez więcej niż 200 osób.

Jeszcze w XVIII wieku we wsi powstała ewangelicka szkoła, którą założono z uwagi na dominujący w tym regionie protestantyzm. Do dzisiaj przypomina o tym fakcie istniejący na skraju wsi ewangelicki cmentarz. Motorem gospodarczym miejscowości była działająca w latach 1774 - 1843 huta szkła, która wyrabiała zielone szkło.

Dużą ciekawostką historyczną była osoba Christiana Minkusa - mieszkańca Marienfeld, który w 1848r. w wieku 78 lat, na fali "Wiosny Ludów" został wybrany na posła do parlamentu we Frankfurcie nad Menem. Był w nim najstarszym posłem. W swojej działalności bronił praw chłopów, które nadał im sam król Prus. Swoją działalnością niejednokrotnie narażał się pruskiej szlachcie, która miała odmienne wizje na temat chłopstwa. Zmarł w 1849r. w Osiu, prawdopodobnie spoczywa w jednej z bezimiennych mogił na tutejszym cmentarzu. We wsi znajdują się jeszcze pozostałości po jego rodzinnym domu.

Dokładnie nie jest wiadome dlaczego władze PRL-u nazwały Marienfeld - Osią. Być może kierowały się kształtem wsi, gdyż w linii prostej przypomina typową oś. Obecnie miejscowość jest prawdziwą oazą spokoju, położoną z dala od dużych aglomeracji. Nie dojeżdżają tu nawet autobusy. We wsi zachowało się kilka starych domów i gospodarstw, które sięgają przełomu XIX i XX w. Istnieje jeszcze budynek po byłej szkole ewangelickiej oraz wspomniany wcześniej cmentarz.

16 sierpnia 2010 nazwa Marienfeld powróciła na tablicę wjazdową do Osi i stanowi drugą oficjalną nazwę wsi zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym.

Źródło.

#ciekawostki #historia #opolskie
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 2

Dzień 91/100

Wczoraj na tag...

źródło: comment_0RBCZIUZZTY7KRBz6b5Ah2h7rpOmry0t.jpg

Pobierz
  • 7