Wpis z mikrobloga

Dzisiaj troszkę o ekonomi i zasadach eksploatacji zasobów kapitałowych przez państwa

Rząd jest terytorialnym monopolistą w dziedzinie stosowania przymusu – podmiotem prawnym, który może dopuszczać się ciągłego, ustawowo usankcjonowanego naruszania prawa własności i wyzyskiwania prywatnych właścicieli za pomocą podatków, ubezpieczeń i innych regulacji. Założyć należy, że członkowie rządu nie kierują się w swych poczynaniach niczym innym, niż tylko własnym interesem, należy więc spodziewać się, że klasa rządząca będzie starać się wykorzystać monopol przymusu do zwiększenia wyzysku. Z doświadczenia historii wiemy jednak, że nie każdy rodzaj rządu będzie jednakowo skuteczny w dążeniu do eksploatacji finansowej podatnika i każdy będzie robił to innymi metodami. Z analizy teorii ekonomicznej wynika, że postępowanie rządu będzie zasadniczo odmienne w zależności od tego czy aparat przymusu stanowi prywatną własność, czy też publiczną.

Link do znaleziska - Zasady eksploatacji zasobów kapitałowych przez rząd dawniej i dziś

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#pieniadze #swiatnauki #finanse #gospodarka #komunizm
sropo - Dzisiaj troszkę o ekonomi i zasadach eksploatacji zasobów kapitałowych przez ...

źródło: comment_s87LxQwjnifITqwTJJh3XjlV3WPl7Yat.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@sropo: napisz mi piękny książe dlaczego: "Założyć należy, że członkowie rządu nie kierują się w swych poczynaniach niczym innym, niż tylko własnym interesem, należy więc spodziewać się, że klasa rządząca będzie starać się wykorzystać monopol przymusu do zwiększenia wyzysku.", bo łaknę tej wiedzy, jak kania dżdżu.
  • Odpowiedz
@Fafnucek: zwlaszcza ze historia kapitalizmu tego nie potwierdza. Najbardziej eglitarne spoleczenstwa to Europa Polnocna i (w mniejszej mierze) Europa Zachodnia lat 70 XX w.

To rzady nie majac dzieki temu zadnych korzysci dla samych siebie, wprowadzaly zakazy pracy dla dzieci i minimalne place. I zawsze przy protestach przedsiebiorcow, nawet jak dotyczyly zakazu pracy dla dzieci ponizej 9 roku zycia...

W latach 80 XX w. nastepuje wzrot w kierunku wolnego rynku i
  • Odpowiedz
@WiktorekS: a ten egalitaryzm wynikał z chyba z idei protestantyzmu i zasad jakim sie ich wyznawcy kieruja

Raz zgrzeszysz przeciw blizniemu, na zawsze potepionym, nie ma instytycji spowiedzi, idz w niedziele zresetowac liste grzechow, a poniedzialek , mozesz grzeszyc od nowa, w niedziele na tace/spowiedz i reset

W sumie Finowie tego Katolikom zazdroszcza
  • Odpowiedz
@Fafnucek: To nie tak, że po prostu bardzo istotnie statystyczna większość ludzi kieruje się wobec innych, obcych sobie jednostek, wlasnym interesem?
  • Odpowiedz
Założyć należy, że członkowie rządu nie kierują się w swych poczynaniach niczym innym, niż tylko własnym interesem


@sropo:
Ja bym chciał, żeby taki Marx mi wyjaśnił czego w życiu może chcieć taki Trump, czego zdobyć bez wykorzystywania pozycji prezydenta nie może xD.
  • Odpowiedz