Wpis z mikrobloga

#morze #mazury #zeglarstwo #ciekawostki #nawigacja #mokranawigacja
Dzisiaj będzie krótko.
O tym, że na wodzie, a w szczególności na morzu możemy trafić na wiele niebezpieczeństw wszyscy wiedzą.
Można trafić na kontener którego prawie nie widać, wielkie drewniane bale, które zabrał z brzegu sztorm, czy mniejsze rzeczy.
Kiedyś na podejściu do jednego z norweskich portów spotkałem dryfującą lodówkę.
Oczywiście wszystkie takie niebezpieczeństwa należy zgłaszać przez VHF.
Teraz jednak krótko o oznaczeniach rybackich sieci.
Oczywiście nie będe opisywał wszystkich sieci bo nie ma to sensu.
Sieci możemy podzielić na 4 grupy:
- przybrzeżne powierzchniowe
- przybrzeżne głębinowe
- sieci otwartego morza stałe
- otwartego morza głębinowe.
Generalnie widząc oznaczenie sieci nei powinniśmy wpływać pomiędzy chorągiewki. Pomimo, ze sieci denne nei powinny stanowić dla nas problemu.
Tyczki sieci przybrzeżnych mają wysokość 1.2m i oczywiście oznaczone są chorągiewkami. Początek i koniec sieci to podwójna chorągiewka, natomiast pośrednie tyczki wyposażone są w pojedyńczą.
Sieci zawsze mijamy od zawietrznej, tak by nie zahaczyć kilem, czy co gorsze śrubą o linki kotwiczne.
Na koniec ciekawostka:
Na Bałtyku obowiązuje taki przepis: „Zależnie od potrzeb i miejscowych zwyczajów, narzędzia połowu mogą być oznaczane w sposób uzgodniony z właściwym inspektorem rybołówstwa morskiego”.
więc tak naprawdę możemy spodziewać się wszystkiego
PMV_Norway - #morze #mazury #zeglarstwo #ciekawostki #nawigacja #mokranawigacja
Dzis...

źródło: comment_0Lf8PON6wEK8T5qT0HSlmPhUWthCleXu.jpg

Pobierz
  • 2
dodatkowy rodzaj sieci nieoznaczone ;)

na własnym przykładzie wiem, że zdarzają się nie oznaczone niczym sieci powierzchniowe. W tym roku wpieprzyłem się w takowe na wysokości Chłopów. Znikąd dosłownie pojawił się kuter, który nas przeprosił, wyciął nas z własnych sieci i wyholował nas mile poza sieci, których nie było widać.

Dopiero później się domyśliliśmy, że komuś bardziej niż nam zależało byśmy stamtąd jak najszybciej znikli. Panowie mieli dużo szczęścia, że nic się
@sobek: Pominąłem specjalnie temat sieci nieoznaczonych.
Z uwagi, na to że piszę o znakach nawigacyjnych i o tym co powinniśmy wiedzieć.
Nieoznaczone sieci to osobna bajka. Niestety w PL często spotykana i niebezpieczna dla żeglugi.