Wpis z mikrobloga

Jest trend na poranne z hamaka, więc cyk.

Mam dzisiaj trochę czasu, więc jeśli macie jakieś pytania co do spania w terenie - w hamaku czy na glebie, to zapraszam, postaram się wyjaśnić wątpliwości.

Nie - na namiotach się za cholerę nie znam, porzuciłem to rozwiązanie z 7 lat temu.

#bushcraft #hamak #hamakboners #las #outdoor #przyroda #survival #trekking #turystyka #azylboners #morze
Afrati - Jest trend na poranne z hamaka, więc cyk.

Mam dzisiaj trochę czasu, więc ...

źródło: comment_YDM0qZ7zNP9JrgRllm2A9WPp3tCEmntI.jpg

Pobierz
  • 44
@lesny_druh: W Duchu z Otulem spałem przy -16°C dwa lata temu. Miałem wtedy jeszcze wielki syntetyczny śpiwór armii Holenderskiej, którego komfort oceniłbym na jakieś -10°C. Było ciepło.

Od tego czasu używam już puchowego śpiwora Pajak Core 400 z komfortem na -6, ale nie trafiłem na nockę mroźniejszą niż -9° - w połączeniu z Otulem było ciepło i miło.
@Afrati: No właśnie, problemem ostatnimi czasy wielkim jest spotkać zimę u nas. Ja jako następcę takiego grzmota co mówisz, tyle, że z Bundeswehry kupiłem sobie puchowca z komfortem -15 i użyłem do tej pory raz :(

Lesovika mam od marca i jak do tej pory mam wrażenie, że oprócz niego wystarczy byle wywłoka bo i tak jest ciepło. Czekam na zimę ;)
@lesny_druh: To prawda, miałem nawet już na tę zimę kupić jakiś puch z komfortem na okolice -15°, ale po przeanalizowaniu moich noclegów z ostatnich 2-3 lat - średnio mi się uśmiecha wydawanie takiej kasy, żeby użyć go dosłownie raz w sezonie...
@Gumaa: W Polsce biwakowanie poza miejscami wyznaczonymi jest nielegalne, nie wolno i już. Określa to Ustawa o Lasach, jeśli trafisz na leśniczego/strażnika leśnego reprezentującego typowy beton, to można się liczyć z wysokim mandatem.

Jednak zazwyczaj pracownicy lasów wiedzą, że jesteśmy raczej po ich stronie, a nie przeciw nim.
Dlatego śpiąc w polskich lasach już od wielu lat nigdy nie zostałem za to ukarany mandatem. Raz spotkaliśmy leśniczego, ale okazał się spoko
@Stan_Dembinsky: Śpi się znacznie, znacznie wygodniej. To dla mnie najważniejsza różnica.
Poza tym - nie masz problemu z nierównościami terenu - bywało, że rozwieszałem się nawet na zboczu, nie musisz się martwić o podmycie wodą w nocy. No i w zależności od tego, jak sobie rozwiesisz tarp - możesz albo być praktycznie zamknięty, albo widzieć wszystko, co dzieje się dookoła.
Oczywiście są takie sytuacje, kiedy hamak namiotu nie zastąpi - wysokie
@dziki: Z hamakami ze zintegrowaną moskitierą jest taki problem, że kosztują. Są co prawda rozwiązania z aliexpress czy innego gearbesta, ale one zazwyczaj są bardzo krótkie - 240-260cm, gdzie standardowy hamak powinien mieć ok 3m długości.

Tania i sensowna opcja to tarp z decathlonu - 99zł, do tego fajne i dostępne są hamaki od Ticket To The Moon - ok 140zł. No i do tego można dokupić moskitierę rozwieszaną na hamaku
Afrati - @dziki: Z hamakami ze zintegrowaną moskitierą jest taki problem, że kosztują...

źródło: comment_gljT6QQCHincFJZ7W6NETFdPijGepZAw.jpg

Pobierz
@Stan_Dembinsky: największa zaleta? Nie śpisz na ziemi, a wiaodomo jak to jest - raz rozbijesz się na miękkiej trawce, a innym razem wszędzie nierówna ubita ziemia po nocy na której plecy bolą jak #!$%@? syn. Mniejsze problemy z rozkładaniem i składaniem.
one zazwyczaj są bardzo krótkie - 240-260cm, gdzie standardowy hamak powinien mieć ok 3m długości


@Afrati: jakie uzasadnienie? nie powinien być raczej dostosowany do wzrostu użytkownika? Ja śpię na decathlonowym i nie narzekam, właśnie sprawdziłem - ma 260cm długości.
@dziki: Od długiego czasu jestem fanem sprzętu od Lesovika, więc można mi zarzucić brak obiektywności, ale Draka (na zdjęciu poniżej) jest fenomenalnie dobrym hamakiem. W oficjalnej sprzedaży jeszcze go nie ma, a preordery już się wszystkie rozeszły, z tego, co z Lesovikami rozmawiałem. Może jeszcze będą do oficjalnej sprzedaży.

Najtańszą w miarę spoko opcją na hamak z moskitierą jest DD Frontline, ale jest krótki i siermiężny.
@lesny_druh: Nie chcę przywoływać amerykańskich naukowców, ale trochę muszę ;)
W opracowaniach można znaleźć informacje, że idealna długość hamaka, żeby odpowiednio się ułożyć po skosie to minimum wzrost*1,65. Oznacza to, że dla 1,8m człowieka hamak powinien mieć ~3m.
Również spałem w hamaku z Decathlonu, przez dobre pół roku. I też wydawało mi się, że jest wygodnie, aż do momentu, kiedy nie przespałem się na szytym przez znajomego hamaku mającym trochę ponad
@Afrati czy jak śpisz w hamaku to nie przeszkadza Ci, że nie leżysz równo w poziomie? Siłą rzeczy pośladki musisz mieć w dole, a to wydaje mi się niezbyt komfortowe na dłuższą metę. Oprócz tego jak jest ze spaniem na boku?