Wpis z mikrobloga

@onteszponte: Ja zgłosiłem taką chęć w AOK (u "agentki" z którą kontaktowałem się podczas zapisu do AOK), ale musisz mieć jakieś ubezpieczenie zdrowotne w innym kraju unii. Inaczej Cię nie wyrejestruja. W moim przypadku wysłali jakieś pismo do NFZ, żeby im to potwierdzili. Potem NFZ napisał do mnie, bo potrzebowali ode mnie papierów, na podstawie których mogli wysłać odpowiedź do Niemiec.
@onteszponte: w moim przypadku chodziło o publiczne ubezpieczenie zdrowotne. Każdy obywatel Unii musi takie mieć w jednym kraju członkowskim. Dlatego, żeby mnie wypisać z niemieckiego, musieli potwierdzić, że będę miał polskie.
@onteszponte: nie dostaniesz takiego ubezpieczenia nigdzie poza NFZ. Jak chcesz mieć publiczne ubezpieczenie zdrowotne, to musisz w jakiś sposób odkładać składki do ZUSu, opcji jest kilka:
1. Jesteś studentem poniżej 26 roku życia i jeden z Twoich rodziców odkłada składki - wtedy może cię podciągnąć pod swoje ubezpieczenie.
2. Pracujesz na Umowę o Pracę w Polsce - wówczas pracodawca płaci te składki za Ciebie.
3. Jesteś zarejestrowany jako bezrobotny - wtedy
@onteszponte Nie olewaj. Miałem sąsiada co rzucił robote i się nie zainteresował AOK. Nie trzeba było długo czekać na pisma z poleceniem spłaty. A wcale to nie były małe kwoty.