Wpis z mikrobloga

: to czemu inne państwa nie są wliczane? Serbia, Albania, Grecja, Egipt itp?


@Reiter: halo, Słowian wtedy nie było.

Cała wschodnia część cesarstwa (Libia, Egipt, Bałkany, Turcja, rzymski Bliski Wschód) mówiła po grecku. Egipt dziś mówi po arabsku bo zajęli go Arabowie.

PS. Z ostatnich 300 lat istnienia starożytnego Egiptu jedynym władcą tego kraju znającym język egipski była Kleopatra, która nauczyła się go z ciekawości, normalnie mówiła po grecku. Mamy też
@Eustachiusz: jest w tym trochę prawdy, ale jednocześnie nie jest to prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prawie każdy zna historię polskich "sarmatów" - szlachta #!$%@?ła sobie w głowie, że jest wyjątkowa i pochodzi od starożytnego ludu o jakichśtam fajnych cechach. Rumuni mieli podobnie - umyślili sobie, że są potomkami Rzymian. To coś w rodzaju mitu założycielskiego - przecież kiedyś nie było Rumunii tylko Hospodarstwo Wołoskie (i Mołdawskie
@Lutniczek: Przeicęz tu masz tylko jeden wyraz, wiec nie bierze tego tak na serio.
Rumunski tworzono miejsacmi na nowo ponad 100 czy 200 lat temu usuwajac z niego mase słowiańskich ( i nie tylko) naleciałości, a wzorujac sie na jezykach romańskich.
Bo był okres przed tymi zmianami, że niektórzy jezykoznawcy juz sugerowali aby rumuński zaliczac do jezyków słowiańskich. No, ale wtedy przeprowadzono jego romanizacje.
to czemu inne państwa nie są wliczane? Serbia, Albania, Grecja, Egipt itp?


@Reiter: Serbia, podobnie jak inne słowiańskie państwa bałkańskie, została zeslawizowana po ekspansji Słowian w V-VI wieku, którzy narzucili miejscowym m.in. swój język.

Z kolei w dzisiejszej Rumunii po swoim przybyciu Słowianie nie zagnieździli się na stałe, bo te tereny we wczesnym średniowieczu były raz po raz zajmowane przez kolejne plemiona koczownicze ze wschodu (ostatecznie Węgrów, którzy na tereny dzisiejszych
@ja_nie_lubie: Bardzo dobra odpowiedź, wyczerpująca i rzeczowa. Szanuje mocno, jednakże sam obaliłeś swój argument, że głównym aspektem jest granica Cesarstwa Rzymskiego, gdyż większość obecnych państw, których tereny wchodziły w Cesarstwo Rzymskie... nie należy do grupy języków romańskich. Śmiem twierdzić, że żaden nie należy - wyjątkiem będzie Rumunia.

Teraz zobaczyłem, że to nie Ty pisałeś o Cesarstwie, ale jednak Twoja odpowiedź dotyczy mojej, która nawiązywała do tego.

halo, Słowian wtedy nie było.