Wpis z mikrobloga

W niedługim czasie zamierzam kupić działkę budowlaną. Jako, że myślę o okolicach pod Gdańskiem to trzeba się liczyć z kosztem rzędu 60-80k. Teoretycznie mając działkę, bank bierze ją za wkład własny i udziela kredytu na budowę domu. Ale nigdzie nie widzę informacji, na jakie kwoty kredytu mogę liczyć.

No bo przecież nadal pewnie nie dostanę kredytu rzędu 1mln mając z partnerką łączne zarobki rzędu 6k netto. Skąd mam to wiedzieć zanim kupię działkę? Co prawda nie planuje więcej niż 550-600k, ale nadal nie chciałbym się obudzić z kupioną ziemią i maksymalną opcją kredytu rzędu 400k. Zna się ktoś na tym?

#banki #kredyt #kredythipoteczny #pytaniedoeksperta #pkobp #kiciochpyta #nieruchomosci
Machinae_Supremacy - W niedługim czasie zamierzam kupić działkę budowlaną. Jako, że m...

źródło: comment_f2lC5m3ttVHtefARewAsYnIo2AOHbhNX.jpg

Pobierz
  • 43
@Machinae_Supremacy: nam przy dochodzie ok 6,5k jako zdolność podali 450k. Idź do pierwszego lepszego doradcy kredytowego zeby się zorientować czy nawet zapytaj na grupie na fb "Kredyt hipoteczny - pytania i odpowiedzi" - tak jest dość duzo doradców i powiedzą co i jak
@ehisedi

@yorrick

@zakoo

@pani_indyk

@Medyc

Tyle, że chcąc kupić działkę, bank jeszcze nie zna jej dokładnej wartości (ja tez nie wiem czy znajdę okazję za 60k czy będę musiał wydać 80k). A chyba jest to bardzo ważna zmienna. Co do samej zdolności hipotecznej to tutaj wiem, że banki dają mi w okolicach 500-550k, ale to w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania/domu, a nie wybudowania go.
@levusek1992 trochę poczytałem o kosztach i tym jak 80% ludzi budujących dom nie mieści się w kosztach stąd przyjmuje zawsze czarny scenariusz. Planuję prosty dom z dachem dwuspadowym. Max 100m2 plus poddasze do adaptacji, którego pewnie nie będę robił póki co. Według muratorow taki projekt to koszt około 230k netto do stanu surowego zamkniętego. A według wielu poradników stan S/Z to tylko 1/3 kosztów. No chyba że Murator i inne strony typu
@Machinae_Supremacy: jak bedziesz miał działke za 60k to bedziesz miał ponad 10% wkladu wlasnego wiec wtedy albo reszta wkladu w gotówce ale ubezpieczenie dodatkowe ale kredyt dostaniesz. Do budowy bank liczy chyba tak o 3k/m2 powierzchni uzytkowej. Na tej grupie co podałam bedziesz mial pewniejsze informacje od doradców kredytowych a nie od doradców wykopowych.
@Machinae_Supremacy: cześć. Jeśli dobrze rozumiem czego się obawiasz. Zawsze możesz wnieść wkład własny w formie działka + gotówka. Więc jak znajdziesz działkę za mniejsze pieniądze to dorzucisz cash. I koniecznie przed kupnem bierz rzeczoznawcę bo bank właśnie tak wyceni nieruchomość
@Nie_znany no tak, pewnie gotówka załatwi sprawę, tyle że znacząco przesunie plany. Stąd chciałbym wiedzieć na co mogę liczyć. Nie chciałem iść z tym do banku bo obawiam się, że sprawdzenie moich możliwości zostawi to po mnie ślad w ich systemach i obniży mi zdolność kredytową.

A rzeczoznawcę wezmę na pewno, zwłaszcza że bank się może chyba oprzeć wtedy na moich wyliczeniach z tego co kojarzę i nie powoła swojego.