Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
#!$%@?łe, gdyby nie jeden dzień na wizyty po szpitalach byłby #programista15k w październiku...


Pierwsza fakturka od pół roku. Trzymajcie kciuki żeby kolejna tomografia była czysta to zrobię jakieś #rozdajo na mikołajki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dużo zdrowia i z fartem Mirasy, Mirabele oraz niebinarne Wykopki xD

#wykopraka #movember #programowanie
szpongiel - #!$%@?łe, gdyby nie jeden dzień na wizyty po szpitalach byłby #programist...

źródło: comment_ORR0AzOoMqxHL3ZLFb8bU37XI0YOWy0t.jpg

Pobierz
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@szpongiel: jeśli możesz wystawić faktury dla kilku klientów to nie podpadasz pod IR35 i możesz założyć Ltd. Wówczas płacić sobie małą podstawę (£740 + dywidendę) a resztę trzymać na koncie firmy, gdzie podlegać będą pieniążki pod mniejszy podatek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@silentpl: mam Ltd i tak robię ale właśnie - albo kisisz na koncie firmowym albo wpadasz w higher tax band od dywidendy 32.5% już po zapłaceniu 20% CT.
Dodatkowo nie jestem pewien co masz na myśli z IR35 ale nie sądzę abyś miał rację. Posiadane Ltd oraz wystawianie faktur samo w sobie w żaden sposób nie świadczy o byciu outside IR35. Tzn. na razie to ode mnie zależy i deklaruję "outside",
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@szpongiel: przy kwotach jakie robisz miesięcznie pewnie opłaca się rozejrzeć za offshore i opłacanie intellectual property (np custom management system) w formie tantiemy lub licencji. Wówczas kupować wszystko na tamten Estate z offshore.

Z IR35 miałem na myśli mitigating risk podpadnięcia HMRC poprzez posiadanie wystawionych faktur na różnych klientów, tym samym udowadniając, że nie powinno się być pracownikiem jednej firmy (klienta).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@silentpl: korzystam, a raczej chyba korzystałem z firmy optymalizującej mi podatki poprzez LLP ale chyba się zrywam, bo nie do końca grali ze mną w otwarte karty i trochę jest smród. W każdym razie przez kilka lat nie miałem problemu z kumulacją kasy w spółce, za to pojawiły się w końcu inne problemy :P

offshore i opłacanie intellectual property (np custom management system) w formie tantiemy lub licencji. Wówczas kupować wszystko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szpongiel: nie słyszałem ani nie czytałem o wymogu aby kwoty faktur się balansowaly. Raczej to nie możliwe. Fakt posiadania faktur od różnych źródeł sugeruje że nie możesz być PAYE dla jednej bo właśnie robisz inne rzeczy jako Ltd dla różnych.

To offshore to tax haven. Tam otwierasz firmę/estate i jej płacisz tantiemę w wysokości zarobku. Trochę lewy trick ale jak coca cola Poland tak może to Ty też :)
Dom w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@masaj: zbyt skomplikowane żeby dokładnie wyjaśnić. Kontraktuje się zazwyczaj przez własne limited company (odpowiednik spółki z o.o.).
Także wpierw płacisz CIT od dochodu firmy - stawka 20%
Cześć kasy ze spółki wypłacasz sobie w formie pensji jako dyrektor - ile to pisał @silentpl, "grosze" tak aby zmieścić się w kwotach wolnych od PIT i tutejszego ZUS (w okolicach £9k rocznie). Pensja jest kosztem spółki więc od niej nie płacisz CIT.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@silentpl: nie tyle muszą się balansować co muszą być prawdziwe. Jak mam mieć dwóch klientów "na pełen etat" gdy jestem jeden? :D
Jeśli drugi klient będzie tylko na papierze - a nie mam pojęcia jakby to miało funkcjonować i kto się niby podłoży aby udawać klienta, to i tak nic może nie dać. Po prostu dodatkowy klient nie gwarantuje bycia outside. Choć prawdziwy klient pomaga ale to raczej z racji tego,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sh2dov: sztywniutko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kontraktujesz u kogoś czy masz jakiś zakład/firmę usługową?
Albo inaczej, płacone za realizację zlecenia czy za dzień roboty?