Wpis z mikrobloga

Witam,
Znajomi mają mała firmę, używają w niej oprogramowanie firmy: DGCS Infor System.
Aplikacja działa tylko na bazie Firebird 2.5. Do tej pory mieli bazę lokalnie na tym samym komputerze i było ok.
Obecnie potrzebna im baza w sieci z racji, że musza mieć dostęp do niej z kilku lokalizacji.
Dlatego zakupili usługę na stronie poniżej (pakiet 250):
link
Wszystko działa, ale problem polega, że mają spore lagi.
Prawdopodobnie ich baza nie jest zbyt wydajna, bo na pewno nie wina Internetu. Baza jest mała około 150mb.
Dlatego zwrócili się do mnie.

Zainstalowałem Firebird 2.5 na moim PC(Intel I7 2600, SSD Windows) jak i VPS z webh (pakiet KVM Mini, Ubunu).
Uruchomiłem po kilka zapytań na obu bazach. I jednak PC bije po głowie VPS. (Zapytania na VPS były uruchamiane z mojego PC, nie mam zainstalowanego interfejsu graficznego)
Dopiero jutro uda mi się przetestować bazę postawiona na webh używając aplikacji z DGCS Infor System.

Możecie polecić jakiegoś dobrego i szybkiego VPS'a tak aby ta baza ładnie śmigała? (W cenie do 500zł netto rocznie a najlepiej mniej)
Każda wskazówka będzie mile widziana.

#programowanie #vps #sql #informatyka #webh #firebird
  • 18
@marcin1mn: Mam klienta na Firebirdzie od DGCSu, ale lagi wynikają nie z wydajności a z opóźnienia. Ja zainstalowałem u klienta serwer na Azure, mają zdalne pulpity i łączą się do aplikacji jak do "lokalnej" tylko streamują sobie obraz. Co prawda droższa zabawa niż 500zł rocznie, głównie z racji licencji Windows ;-)
@marcin1mn: bazy danych nie lubią działać po sieci internet. Jeśli miało by to działać sensownie to postawić serwer w firmie i połączenie zdalne do firmy. najlepiej RPD + VPN ale od biedy sam VPN też ujdzie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@McKeyPL: co w tym jest mniej bezpiecznego? Ruch jest szyfrowany za pomocą TLSV1.2, i ma dużo mniej narzutu na ruch sieciowy niz klasyczny VPN
@McKeyPL: Nie widzę różnicy - ot, inna usługa wystawiona na świat. Jak "atakujący" podłączy się do VPNa to i tak potem skanuje całą sieć lokalną i sobie znajduje RDPy - standardowo.
@McKeyPL: No to nie jest argument od bezpieczeństwa ;-)

A sam RDSH który instalujesz możesz technicznie zainstalować na grupie roboczej, ale to jest ból dupy, poza tym masz tylko device-based licensing dostępny. Jak stawiasz normalne RDS to i tak używasz AD i tak.
@marcin1mn: To nie kłótnia, tylko wymiana argumentów - zawsze się cieszę gdy jestem w błędzie bo to znaczy że mogę się czegoś nowego nauczyć, stąd chętnie się wdaje w takie rozważania ;-)

Jeśli masz różne lokalizacje do których się podpinasz nie widzę innego rozwiązania niż instalowanie zdalnych pulpitów z remote app. To jednak kawałek inwestycji jest - przynajmniej jeśli chodzi o rozwiązania Windowsowe. Podejrzewam że ta apka nie ma klienta na
@Koliat Podejrzewam że nie ma, muszę się jeszcze upewnić.
Zupełnie nie orientuje się ile może kosztować rozwiązanie oparte na remote desktop Windows . Wiesz ile może to kosztować rocznie?
Chodzi głównie o serwer. Konfiguracje sam ogarnę.
@marcin1mn: Orientuje się tak się składa, bo zawodowo robię ;-)

Pytanie jak chcesz instalować - na własnym sprzęcie czy na chmurze? (ex. chcesz kupować własny sprzęt i sam sobie o niego dbać i odpowiadać, czy raczej wolisz jak jest to zrobione za Ciebie i Tobie ma "działać"? )
@Koliat:
Podejrzewam że na chmurze. Wydaje mi się że może być tańsze.
Stawianie komputera gdzieś w sklepie i męczyć się z załatwianiem publicznego IP może nie być takie łatwe.
Główną role odgrywa cena. Nie jest to duże przedsiębiorstwo.

A co z VPN? Dużo wolniej będzie na tym działać?
@marcin1mn: Rozwiązanie z VPNem i aplikacją na komputerze nie pomoże - dalej będziesz miał te samo opóźnienie względem serwera.

Jeśli chmura pod Windows Server to Azure, potrzebujesz przede wszystkim serwera oraz licencji RDS na zdalny pulpit. Ja wykorzystałem Windows Virtual Desktop - dość nowe rozwiązanie od Microsoftu które obsługuje serwer RD Gateway - jeśli będziesz chciał mogę Ci pokazać jak to funkcjonuje
@Koliat a cenowo jak to wygląda chmura pod Widnows Server na Azure z licencją? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Np roczna kwota.
Dzięki wielkie za pomoc ()