Wpis z mikrobloga

Mireczki jest sprawa :) Razem z kolegami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotowujemy badanie, które ma opisać poziom wiedzy Polaków na temat suplementów diety. Powstanie z tego raport, który chcemy opublikować w jakimś zagranicznym czasopiśmie naukowym. Temat wydaje się nam dość gorący: pojawia się wszak wiele głosów, że suplementy to ściema i zamiast korzystnie wpływać na organizm, działają na zasadzie placebo.

Dane do raportu zbieramy przy pomocy ankiety online: https://www.survio.com/survey/d/badanie-suplementy?src=W

Potrzebujemy jak największej grupy badawczej. Będę bardzo wdzięczny za wzięcie udziału w ankiecie i udostępnianie znajomym, rodzinie. No i za plusiki, żeby wypromować wpis na wypoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z góry dziękuję!

#nauka #medycyna #farmacja #suplementy #suplementydiety #ankieta #wykopefekt #ciekawostki #chemia

PS. po wypełnieniu ankiety poznacie prawidłowe odpowiedzi na zamieszczone w ankiecie pytania. Myślę, że wiele osób może być zaskoczonych jak badania naukowe odbiegają od "powszechnej wiedzy" powtarzanej w reklamach czy przekazywanej w tradycji rodzinnej.

PS2. jak ankieta wypali to wyniki raportu opublikujemy też na Wypoku! Ofkors! :)
ksaler - Mireczki jest sprawa :) Razem z kolegami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi p...

źródło: comment_AjMYl23PtfmDfkXJZOvYAKslpHhauLIr.jpg

Pobierz
  • 31
@ksaler Była jedna odpowiedź, której byłam tak w 100 % pewna, atu się okazało, że źle. Jestem w szoku, bo wiem jak działają antyoksydanty na reaktywne formy tlenu, czytałam dużo na ten temat i byłam uczona w szkole, a w odpowiedzi jest napisane, że 'duże badania' wykazują, że to fałsz. To ja chętnie poznam link do tych badań.
@ksaler: Bardzo fajna inicjatywa, ale jestem na pierwszym pytaniu i nie wiem jak odpowiedzieć, bo pytanie jest źle skonstruowane.

1. Przyjmowanie witaminowych i mineralnych suplementów diety zapobiega chorobom u zdrowych osób.


Nie jest określone, czy te osoby mają niedobry witamin i minerałów w diecie. Można być zdrowym i mieć dietę ubogą w minerały i oraz witaminy co prowadzi na dłuższą metę do stanów chorobowych.
@Prospero88: hm, powiem szczerze, że żadna z osób testujących ankietę nie wskazała tego pytania jako niejasnego. Generalnie pytamy o osoby zdrowe. To czy ktoś ma dietę ubogą w witaminy nie ma dla nas znaczenia. Można to w Twoim przypadku sprowadzić do pytania:

Czy osoby z dietą ubogą w witaminy, przyjmując witaminy w postaci suplementów zapobiegną stanom chorobowym w przyszłości.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lana: z tego co pamiętam to antyoksydanty wpływają prozdrowotnie jeśli badania były robione in vitro lub na zwierzętach. Badania w których podawano antyoksydanty ludziom, albo obserwowano ludzi którzy je przyjmują, nie wykazują żadnego wpływu (nawet obiło mi się o uszy że zwiększają śmiertelność ale wiadomo, bez doświadczenia tego nie potwierdzimy).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@innigri: zwróćcie uwagę, czy inni nie mają z tym problemu, bo mi łączą internetowego nie przetrwało, ani nie zwlekałam za długo aby mi sesje zamkneło, więc nie wiem dlaczego nie chciało się zapisać.
@innigri: dzięki za info, niestety system ankietowy to zewnętrzne rozwiązanie, ale jeśli problemy będą się powtarzać skrzyczymy ludzi z Survio :) Tak czy siak będę mega wdzięczny jeśli jednak jeszcze raz spróbujesz wypełnić. Każda wypełniona ankieta jest dla nas bardzo ważna i nie jest to tylko korpo bełkot :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksaler: aaaaaa no dobra, ale jak znów nie zapisze to będzie mi smutno i możecie opieprzyć ludzi z tego survio. Na wszelki wypadek na innym urządzeniu wypełnię.