Wpis z mikrobloga

Mgławica "Duch" w gwiazdozbiorze Cefeusza.

Miejsce, w którym miedzygwiazdowy, rozrzucony luźno w przestrzeni pył zaczął w pewnym momencie zapadać się pod wpływem własnej grawitacji. Doprowadziło to do uformowania gęstych, ciemnych obłoków zwanych globulami. Pod tą zasłoną gazu i pyłu rodzą się nowe obiekty, w których (po osiągnięciu odpowiedniej masy i temperatury) rozpocznie się proces fuzji termojądrowej.
Taki obiekt staje się nową, młodziutką gwiazdą, która następnie silnym promieniowaniem i wiatrem #!$%@? obłok ujawniając się, i obwieszczając swoje narodziny całej galaktyce.

Mgławica znajduje się 1.500 lat świetlnych od nas, ma średnicę 2 lat świetlnych.

#astrofoto #astrolife #astronomia #ciekawostki
ntdc - Mgławica "Duch" w gwiazdozbiorze Cefeusza.

Miejsce, w którym miedzygwiazdow...

źródło: comment_e4SpEbTYcOvDDe1lANuXoTfkfHeWQlOi.jpg

Pobierz
  • 1
@ntdc: Warto dodać lepsze zdjęcie, w podobnej skali. Autorem jest Adam Jesionkiewicz.

Po kilku latach ukończyłem moją Mgławicę Duch. Ma w sobie materiał zbierany w różnych okresach mojej kariery - począwszy od FLI ML8300, przez FLI PL16803, a skończywszy na sesji zlotowej, gdzie dozbierałem materiał z CMOSa (ASI 1600). Główny kadr i niejako luminancja do tego zdjęcia pochodzi z ASADDM85, ASA10" i FLI ML8300.

W sumie zebrało się około 10 godzin
ktomapotrzymacdwiedychy - @ntdc: Warto dodać lepsze zdjęcie, w podobnej skali. Autore...

źródło: comment_UafGGXddITVdTRv5jBFK3Hd2xCsLUtdl.jpg

Pobierz