Wpis z mikrobloga

Uczę się języka python mam pytanie :-)

Jakie muszą być odpowiedzi by odpowiedź była inna niż "Nie pożyjesz długo!" ? I dlaczego tak ? #phyton #pytamjawas #jezyk


print "Ten program przewidzi Twoją długość życia"

odp = rawinput("Czy palisz papierosy?")

if odp == "Tak" or odp == "TAK" or odp == "tak" or odp == "no pewnie":


odp = raw
input ("A czy się zaciągasz?")

if odp == "Tak" or odp == "TAK" or odp == "tak" or odp == "no pewnie":

print "Nie pożyjesz długo!"

else:

print "To pożyjesz długo!"

else:

print "To pożyjesz bardzo długo!"
  • 8
@SebusPL: raw input bierze dane, a if-y to takie rzeczy gdy warunek jest prawdziwy (w tym przypadku jeśli odpowiedź to tak) to odpalają kod zamieszczony pod spodem. Else to inaczej - "w przeciwnym wypadku do warunku". Można zagnieżdżać if-y, bo to są zwykłe wyrażenia.
@japer: Mogę cię prosić byś podał konkretnie który napis wyskoczy po której odpowiedzi ? Czy to działa tak:

Dam odpowiedź dwa razy TAK to na 100% będzie Nie pożyjesz długo a jak dam raz Tak a drugi raz TAK to mam szanse na To pożyjesz długo ?
@SebusPL: tutaj będzie to samo co w przypadku pierwszym, bo

w if-ach masz operator or, co oznacza lub, czyli jeśli odp to Tak lub odp to TAK lub odp to tak lub odp no pewnie, wykonaj... (kod), a jak nie to... (kod w else)
@SebusPL: Udzielając dalszych wyjaśnień - jeżeli warunek pierwszego if jest spełniony przechodzi do drugiego if. Jeżeli nie, wykonuje kod z else, czyli "To pożyjesz bardzo długo!". Przy drugim if podobna historia - jeżeli warunek jest spełniony to wykonuje kod z if'a, czyli "nie pożyjesz długo", jeżeli nie jest spełniony, wykonuje kod z else, czyli "to pożyjesz długo"
@SebusPL: masz or-y czyli lub.

Przykładowo mówię, umyję okno lub idę do kina. Jeśli umyję okno, to nie skłamałem. Tak samo jakbym poszedł do kina.

powiedziałbym cukierków jest 4 lub 8.

Gdybym zrobił if-a:

if cukierki == 4 or cukierki == 8:

print "hajs się zgadza"

i podał liczbę 4 - wykonałoby się, tak samo z liczbą 8.

Jaki jest wniosek? Jeśli jest or (po polsku lub) to mówi to nam,