Wpis z mikrobloga

#winodomowejroboty #piwowarstwo
Kilka takich pytań mam, bo pierwszy raz będę stosował sodę kaustyczną, a przyznam, że po przeczytaniu etykiety i tych wszystkich ostrzeżeń, to trochę się przestraszyłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zacząłem czytać różne fora dla piwowarów i winiarzy i chciałbym się jedynie upewnić co do mojej wiedzy i dopytać o szczegóły.
1.Mam chronić oczy i skórę, używać rękawiczek - czy takie zwykłe lateksowe wystarczą, czy muszą być te grubsze - takie jak do czyszczenia toalet?
2. Czy przy stosowaniu NaOH trzeba też uważać na drogi oddechowe? Czy wytwarzają się jakieś opary czy coś w tym stylu?
3. Stężenie roztworu ma być na poziomie 3-4 % według różnych instrukcji i przy myciu przyrządów, mają one mieć kontakt z roztworem około 30 minut. Czy te dane są poprawne? Oraz czy przy czyszczeniu wiaderka fermentacyjnego wystarczy kilka litrów roztworu i zamieszanie wiadrem tak co jakiś czas żeby ścianki miały kontakt z sodą, czy muszę narobić tyle roztworu, żeby zalać całe wiadro?
4. Po użyciu NaOH trzeba go zdezaktywować, do czego ma służyć kwasek cytrynowy z wodą i kilkukrotne przemycie przyrządów pod bieżącą wodą.Czy po takim potraktowaniu sprzętu mam uznać, że jest on zdezynfekowany i gotowy do użycia, czy należy jeszcze zastosować inne środki jak np pirosiarczyn potasu?

Pewnie pytania głupie dla doświadczonych użytkowników spod tych tagów, ale nie chciałbym sobie zrobić krzywdy przy stosowaniu sody kaustycznej, więc wolę dopytać.
źródło: comment_67rPqoBnVfCENcERzmpx4kmchvfLHrBl.jpg
  • 14
4. Po użyciu NaOH trzeba go zdezaktywować, do czego ma służyć kwasek cytrynowy z wodą i kilkukrotne przemycie przyrządów pod bieżącą wodą.Czy po takim potraktowaniu sprzętu mam uznać, że jest on zdezynfekowany i gotowy do użycia, czy należy jeszcze zastosować inne środki jak np pirosiarczyn potasu?


@potatowitheyes: NaOH to zasada, a zasade deaktywuje sie kwasem. Jak zastosujesz Piro, to nie musisz dodatkowo stosować kwasku cytrynowego, i na odwrót.

2. Czy przy
@potatowitheyes: tu jest Twoja odpowiedz https://www.piwo.org/forums/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-%25C5%259Brodki-chemiczne-u%25C5%25BCywane-w-piwowarstwie/page/32/+&cd=1&hl=pl&ct=clnk≷=pl

na każde pytanie daje odpowiedz tak

1. Ja nie używam rękawiczek ale okulary ochronne, mam gruba skóre . Dobrze jest mieć przygotowany roztwór kwasku cytrynowego aby szybko przemyć skóre lub oczy
2. tak trzeba, wydziela się gaz
3. wystraczy kilka litrów i co jakiś czas zamieszczać lub zmieniać pozycje
4. zasadniczo tak, ja jeszcze po tym używam starsan jako element podtrzymujący higienę

Czy miałeś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@potatowitheyes: ja jak czyściłem fermentory to zrobiłem roztwór tak mniej więcej na 1/4 wysokości (około 5-6 litrów). Potrząsnąłem fermentorem co jakiś czas a później przewróciłem na bok i co godzinę trochę przekrecalem.
Później dobrze trzeba wypłukać ciepła woda. Ja dodatkowo pryskam Starsanem. Kwasek cytrynowy też się nada. Czy dobrze jest wyplukany to zobaczysz po tym że ścianka fermentora nie jest śliska. Świeżo po użyciu NaOH ścianki są śliskie.
2. tak trzeba, wydziela się gaz


@lukaschels: Czyli lepiej nie stosować tego środka w zamkniętym pomieszczeniu, lecz bardziej na zewnątrz?

Czy miałeś zakażenie że tak walczysz o czystość?


@lukaschels: Zrobiłem dopiero 2 piwa i przy pierwszym, robionym z koncentratów miałem 1 "granat" na 40 butelek, a przy drugiej warce już ze słodów miałem tych granatów 10. Tyle że nie wiem gdzie popełniłem błąd, bo starałem się robić wszystko według instrukcji
granaty to wina nie skończonej fermentacji lub zbyt dużej ilości cukru


@lukaschels: Przy pierwszym piwie robiłem wszystko tak jak podawała instrukcja, przy drugiej już mierzyłem BLG przed i po fermentacji i wyszło mi, że fermentacja się skończyła. Cukru dodawałem według wyliczeń kalkulatora, ale może przy następnej warce zastosuję tę twoją metodę i dodam mniej.
@potatowitheyes: rękawice lepiej grube, okulary i maska też się przydadzą. Punkt 3 się zgadza 4 w sumie też. Nie musisz niczego więcej dodawać. Tylko pilnuj żeby zawsze mieć ochronę skóry oczy i żeby nie wdychać tego, bo miałam już w rodzinie przypadek nowotworu po długotrwałym stosowaniu sody kaustycznej bez odpowiedniej ochrony i nikomu nie życzę przez coś takiego przechodzić
@potatowitheyes: Jak masz dopiero 2 warki na nowym sprzęcie to nie ma sensu traktować fermentorów NaOH. Granaty wynikają z niedofermentowanego piwa i pewnie dużej ilości cukru.
Chociaż ja nawet przy mocno nagazowanych piwach miałem 2-3 pęknięte butelki (na 20 warek)
@potatowitheyes: A po kiego grzyba takie kombinacje? Myjesz fermentor płynem do naczyń i gładką stroną gąbki. Dokładnie wypłukujesz. Na koniec każdy centymetr kwadratowy przepłukujesz roztworem pirosiarczynu potasu (10g / 2 litry). Możesz dawkę zwiększyć dla pewności i potrzymać zamknięty kilkanaście minut.
Nie wiem po co na forach piwowarskich tak kombinują, a to OXI, a to soda kaustyczna... Potem trzeba płukać, wietrzyć...

Z tymi ryskami co się pleśń zbiera to też pic