Wpis z mikrobloga

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu kolizyjnym, samochód będący już na skrzyżowaniu skręcający w lewo czy dojeżdżający z naprzeciwka, mający ok. 50m do linii świateł? Często zdarza mi się nie ustąpić pierwszeństwa samochodowi z prawej tylko dlatego, że jestem już w trakcie manewru, a samochód któremu powinienem ustąpić dopiero zbliża się do skrzyżowania. Ogólnie raczej on widzi mój tył lub conajwyzej bok niż maskę w momencie w którym się spotykamy na skrzyżowaniu i nie wiem czy słusznie na mnie trąbi. Poratuje ktoś jakimiś przepisami? #prawojazdy #przepisydrogowe #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 10
@wenszy: o ile nie blokujesz już jego toru jazdy stojąc (co jest złamaniem innego przepisu), to on ma pierwszeństwo.
Pierwszeństwo rozstrzyga się przed wjazdem na skrzyżowanie.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Skręcasz w lewo? Tak.

Inny pojazd jedzie prosto
@radziol88

Pierwszeństwo rozstrzyga się przed wjazdem na skrzyżowanie.


No właśnie, przed wjazdem na skrzyżowanie go nie ma. Pojawia się jak ja jestem już do niego bokiem.
@wenszy: no co to za pytanie, pierwszeństwo ma ten, kto jest na pierwszeństwie, nie ważne gdzie się znajduje. Jak widzisz pojazd blisko skrzyżowania i masz mu ustąpić pierwszeństwo to to zrób, bo ktoś w ciebie kiedyś jebnie i to będzie twoja wina.
@wenszy: ja #!$%@?.

pierwszeństwo ustala część ustawy co się nazywa przecinanie się kierunków ruchu. gość wyżej ci zacytował. jeżeli skręcając w lewo zmusiłeś jadącego z przeciwka do zatrzymania się, zmiany kierunku, pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości to nie ustąpiłeś mu pierwszeństwa (kłania się definicja ustąpienia pierwszeństwa) i popełniasz wykroczenie. czego nie rozumiesz?
@el_capitano_grande tego właśnie dotyczy moje pytanie czy na pewno w tej sytuacji to on ma pierwszeństwo. Zawsze ustępuję pierwszeństwa, a to jest skrajny przypadek, w którym nie mam pewności co do tego.