Wpis z mikrobloga

Coroczna liczba zachorowań na malarię jest ponad jedenaście tysięcy razy większa niż do tej pory poznana liczba zarażonych wirusem #2019ncov

Coroczna liczba zgonów z powodu malarii przewyższa do tej pory chiński #koronawirus o niemal tysiąc razy.

A to tylko jedna z wielu chorób, których powinniśmy się bać, wyjeżdżając w tropikalną podróż.

Zebrałem kilka takich statystyk i opracowałem temat #wirus w ujęciu podróżniczym. Jeśli ktoś zastanawia się, czy jechać na opłacony już urlop do Tajlandii, zapraszam tutaj. A tutaj jest znalezisko.

#podrozefilipa -> mój tag
#podroze #chiny #medycyna #zdrowie #podrozujzwykopem #gruparatowaniapoziomu #statystyka
ff_91 - Coroczna liczba zachorowań na malarię jest ponad jedenaście tysięcy razy więk...

źródło: comment_1580929998wKMM8NdPZOlXxI9vbrEcal.jpg

Pobierz
  • 36
@dziadeq: no i bardzo dobrze, że tak robią, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja przecież nie mówię, że zagrożenia nie ma. Tylko moim zdaniem globalna histeria nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu niebezpieczeństwa, a słowa specjalistów tylko to potwierdzają. Chodzi o takie "keep calm and myj ręce".
Coroczna liczba zgonów z powodu malarii przewyższa do tej pory chiński #koronawirus o niemal tysiąc razy.


@ff_91: epidemia coronawirusa dopiero się rozkręca wiec teraz takie porównanie NIE MA SENSU

Za kilka-kilkanaście miesięcy będzie miliony (może dziesiątki/setki milonów chorych) i ogromna ilość zgonów.

Epidemia w Chinach rozprzestrzenia się w postępie WYKŁADNICZYM i ilość chorych będzie rosła coraz bardziej i coraz szybciej.

To widzimy teraz to dopiero przedsmak tego co nas czeka w
@aksnet: zakłąd, że na przyszły sezon grypowy obecny wirus będzie już wchodzić w skład szczepionki przeciwko grypie, więc zaszczepi się najwyższa liczba osób dotychczas, 2020/21 to będzie sezon rekordowych zaszczepień na grypę
Zakład o browara, że nie?


@ff_91: nie wiadomo kiedy będzie szczepionka i jakie mutacje wirusa nas czekają

Za dwa-trzy miesiące będą MILIONY zarażonych na 90%

Przyjmując tylko 15% dzienny przyrost zarażonych będziemy mieli:
- za miesiąc 2 miliony
- za 2 miesiące 130 milionów

Rozważania oczywiście są czysto teoretyczne, ale widać że to co teraz mamy to skromny początek.
@aksnet: wiesz, ja w sumie od początku unikałem zajmowania stanowiska co do przyszłości wirusa, BO SIĘ NA TYM NIE ZNAM, nie jestem lekarzem ani wirusologiem. Pisałem o podróżach i o obecnym stanie rzeczy w kontekście podróżowania.

Ale zastanawia mnie jedno: Ty to wszystko opierasz tylko i wyłącznie o schemat funkcji wykładniczej, czy są w tym jakieś podstawy epidemiologii, wirusologii, wiedzy o zachowaniach drobnoustrujów itd?
czy są w tym jakieś podstawy epidemiologii, wirusologii, wiedzy o zachowaniach drobnoustrujów itd?


@ff_91: nie

zakładam podobny wzrost ilości chorych jak obecnie
(nawet nieco mniejszy bo przyjąłem tylko 15% wzrost na dobę, co daje 66 razy więcej chorych co miesiąc)

przyjmijmy optymistycznie 10% wzrost na dobę to miesięcznie mamy (1,1)^30 = 17 razy co miesiąc

ale po 3 miesiącach to już wzrost 5313 razy ( 30 000(dziś)*5313 ~ 160 milionów)

Oczywiście
BO SIĘ NA TYM NIE ZNAM


@ff_91: Dziwne... jednak piszesz jakbyś rozumy pozjadał. Niby się na tym nie znasz ale czujesz się na tyle kompetentny by z całą stanowczością bagatelizować. Sposób w jaki to robisz i pewność siebie jaką prezentujesz twierdząc że nic się nie dzieje i nie ma ryzyka dla podróżnika to w mojej ocenie postępowanie nieodpowiedzialne. Chińczycy z dnia na dzień zamknęli kilkadziesiąt milionów ludzi bez możliwości wyjazdu. Kolejne