Wpis z mikrobloga

Dzikie pszczoły w Polsce
Hej hej. W najbliższym czasie muszę trochę ograniczyć odcinki serialu o pszczołach i będę pojawiać się nieregularnie. Zaczyna się nowy sezon i muszę się do niego przygotować a trzeba jeszcze znaleźć czas, żeby zarabiać na chleb. Dni ostatnio stały się dla mnie nielitościwie za krótkie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ale jeszcze dzisiaj o mojej ulubionej pszczole na zamówienie @Mlucek:
Baczni obserwatorzy tagu #dzicyzapylacze pewnie wiedzą, że moją ulubienicą jest pszczoła z awataru, czyli murarka makowa.
Tak naprawdę polska nazwa tej pszczoły brzmi murarka powojówka, ale ze względu na to, że zupełnie mi ta nazwa nie pasuje, używam murarka makowa, podając łacińskie uzupełnienie Hoplitis papaveris.

Co jest niezwykłego w tej pszczole?
To, że do budowania swojego gniazda wykorzystuje płatki kwiatów. Jest w tym coś tak egzotycznego a zarazem poetyckiego, że obserwowanie tego gatunku sprawia wrażenie przebywania na pograniczu magicznego świata.
Pszczoła wygryza kawałek płatka maku, zwija w kulkę, po czym transportuje do gniazda, by go nim wyłożyć. Przygotowane gniazdo oprowiantowuje pyłkiem, składa jajo, po czym zakopuje gniazdo, tak że nie ma po nim śladu.

Dlaczego jest jedna z moich ulubionych pszczół?
Bo jest dobitnym przykładem niezwykłości naszych polskich dzikich pszczół. Muszę też przyznać, że trochę sfiksowałam na jej punkcie ;) Poświęciłam jej bardzo dużo czasu, czytając opracowania, badania i poszukując materiałów na jej temat. Nie mówiąc już o godzinach wyleżanych i wysiedzianych przy dziurkach wyłożonych makiem. Latem muszę poprosić kogoś, żeby zrobił mi zdjęcie, bo to dość interesujący widok :))

Tu więcej o murarce makowej (Hoplitis papaveris): https://dzicyzapylacze.pl/murarka-makowa-hoplitis-papaveris/
A tutaj nowe niepublikowane jeszcze zdjęcia makowej, które dzisiaj zamieściłam na blogu: https://dzicyzapylacze.pl/dodatkowe-zdjecia-murarki-makowej-hoplitis-papaveris/

A jak zwykle reszta w komentarzach.


(fot. własna)
M.....e - Dzikie pszczoły w Polsce
Hej hej. W najbliższym czasie muszę trochę ograni...

źródło: comment_1581503089DPxhQWuC3yRyF1iGDubScU.jpg

Pobierz
  • 23
Murarka makowa (Hoplitis papaveris) bardzo dba, by tunel prowadzący do gniazda był dokładnie wyłożony płatkami maku. Kawałki rośliny są nietrwałe – na słońcu blakną, wycierają się, stąd materiał ten często musi być wymieniany.

Na zdjęciu fotograficzna relacja wyściełania wejścia gniazda przez pszczołę. (fot. własna)
M.....e - Murarka makowa (Hoplitis papaveris) bardzo dba, by tunel prowadzący do gnia...

źródło: comment_1581503284ScxefoBoxrnyIiDprbPtI7.jpg

Pobierz
Pasożytem gniazdowym związanym z murarką makową jest inna, ciekawie wyglądająca dzika pszczoła - ścieska niedopaska (Coelioxys inermis). Prowadzi ona pasożytniczy tryb życia. Nie zbiera pyłku, korzystając z zapasów gromadzonych przez jej gatunki żywicielskie. Podczas nieobecności pszczoły makowej – właścicielki gniazda – podrzuca do jej miejsca lęgu swoje jajko.

Tu więcej o niej: https://dzicyzapylacze.pl/scieska-niedopaska-coelioxys-inermis/
M.....e - Pasożytem gniazdowym związanym z murarką makową jest inna, ciekawie wygląda...

źródło: comment_1581503317FwIJ4j0rF9cwQUkgynTyU5.jpg

Pobierz
@dinkum: Tak. To, co zamieściłaś, to prześliczne dzieło murarki Osmia avosetta. Coś niesamowitego.
Tutaj można znaleźć więcej informacji i zdjęć, gdyby ktoś był zainteresowany, bo to ciekawy gatunek: https://www.researchgate.net/publication/232662907_Nests_Petal_Usage_Floral_Preferences_and_Immatures_of_Osmia_Ozbekosmia_avosetta_Megachilidae_Megachilinae_Osmiini_Including_Biological_Comparisons_with_Other_Osmiine_Bees

I kiedy myśli się, że nasze polskie pszczoły są zwykłe, to właśnie zjawia się moja murarka makowa, która właśnie jest takim cudem i dlatego właśnie ją lubię :))
Ale wśród polskich dzikich pszczół jest więcej takich wariatów, jak np. murarka muszlówka zakładająca
M.....e - @dinkum: Tak. To, co zamieściłaś, to prześliczne dzieło murarki Osmia avose...

źródło: comment_1581505598qAweio4cxmoH0mEWBSxldJ.jpg

Pobierz
Jeszcze informacja uzupełniająca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nasza makowa też używa do wyściełania gniazda płatków innych kwiatów, chociaż głównie wykorzystuje mak.

W publikacjach wymieniane są płatki kwiatów używanych do budowy gniazd, jak: chaber, powój, dziurawiec, bodziszek łąkowy, janowiec barwierski, ślaz piżmowy, posłonek.

Na zdjęciu w środku gniazda chaber. (fot. własna)
M.....e - Jeszcze informacja uzupełniająca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nasza makowa też używa do wyś...

źródło: comment_1581505835yReJBKQWYF5POLMPXf3mLJ.jpg

Pobierz
@duzyalf:

Dzika pszczoła Hoplitis papaveris (Latreille, 1799) należy do podrodzaju Anthocopa LEPELETIER & SERVILLE, 1825. Ten palearktyczny gatunek zamieszkuje Europę z wyjątkiem jej północnej części (Wielka Brytania, Dania, Fennoskandia, okręg Kalingradzki, republiki nadbałtyckie i północna część europejskiej Rosji) oraz południowo-zachodnią (Turcja, Kaukaz) i centralną Azję (Turkiestan: Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i północno-zachodnie Chiny). Północna granica zasięgu Hoplitis papaveris sięga 54º N. W Polsce gatunek ten dotychczas stwierdzono na Pobrzeżu
@duzyalf: Makowa to akurat bardzo rzadka pszczoła.
Ale w Polsce wśród dzikich pszczół jest dużo ciekawych gatunków.
Zakładając domek dla owadów i siejąc dla nich rośliny (ważne są pokarm + miejsce gniazdowania), masz szansę, np. na pszczołę miesierkę, która zamyka gniazda wyciętymi kawałkami liści.
Tu o tej pszczole: https://dzicyzapylacze.pl/miesierka-niedopaska-megachile-versicolor/

Na zdjęciu zamknięcia gniazd pszczół. Oprócz makowej, cała reszta jest pospolita, co oznacza, że masz szansę na posiadanie ich w swoim ogródku/na
M.....e - @duzyalf: Makowa to akurat bardzo rzadka pszczoła.
Ale w Polsce wśród dzik...

źródło: comment_15815084244DTzBG1HU6Tvpx38kjSbHk.jpg

Pobierz