Wpis z mikrobloga

  • 11
Wróciłem do domu rodzinnego na weekend i rozmawiam z tatą. Zeszło na temat inflacji.
Więc mówię że chociażby przez +500 i 13-stki dla emerytów inflacja tak zaczęła galopować.
Tata oczywiście się nie zgodził, przecież zawsze wszystko drożeje i tak jest wszędzie na świecie, a nie tylko w Polsce ( ͡° ʖ̯ ͡°) TVP naprawdę pierze ludziom mózgi...

#tvpis #polityka
  • 4
  • Odpowiedz
@latko: Twój tata ma częściowo rację, inflacja nie wynika z 500 plus i 13stek, to ma marginalny, ale ma wpływ.
Największy wpływ mają:
-ceny energii, gwałtowny wzrost
-wzrost opłaty paliwowej
-dziesiątki danin, podateczków, opłat dla konkretnych branż (np. wchodząca opłata cukrowa)
-aparat fiskalnego totalitaryzmu: split payment, JPK, STIR i dziesiątki innych systemów, obciążeń i wymogów, które sprawiają, że musisz zatrudnić ludzi do obsługi tego grajdołu. Na poziomie JDG nie ma to
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@mrymry Dziękuję za merytoryczny komentarz :)
Jutro zapoznam się z tymi kwestiami bliżej, bo wyszedłem trochę niedoinformowanego głupka ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@latko: Największym problemem tych programów jest zwyczajne trwonienie państwowych pieniędzy w konsumpcje, w okresie powszechnego (acz spowalniającego już) wzrostu zamiast wykorzystać je w momencie kryzysu by łagodzić jego skutki, bądź zwyczajnie lepiej je wydać.

Poza tym ich nieodwracalność - zaprzestanie wypłacania tych świadczeń byłoby politycznym strzałem w stopę, teraz pieniądze są ale kiedyś te wszystkie 500+ mogą blokować potrzebne inwestycje.
No i podatki.
  • Odpowiedz