Wpis z mikrobloga

Chciałbym rozpocząć nową retro serię związaną z retro i telefonami (ale nie tylko!).

TLDR:


Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak bardzo technologia poszła do przodu w ubiegłych latach? Czy telefon z 2010 roku nadal spełnia wymagania dzisiejszych realiów? Czy gra która ma już prawie 20 lat, zestarzała się na tyle dobrze, że zagramy w nią z takim samym zachwytem jak kiedyś? Czy komputer który pamięta czasy DOS'a, nadal może nam do czegoś posłużyć? Na te i wiele innych pytań, odpowiemy sobie w nowej serii - #retrochallenge!

O co w tym wszystkim chodzi?

Jestem miłośnikiem retro. Kolekcjonuję głównie telefony, lecz nie pogardzę innymi sprzętami z przełomu tysiąclecia. Czasem kupując daną rzecz do mojej kolekcji, zastanawiam się nad czasami gdy dany produkt był obiektem westchnień wielu osób. W moich myślach od dawna pojawiał się pomysł aby skonfrontować starsze produkty z realiami dzisiejszego świata. Producenci starają się aby cykl życia dzisiejszego telefonu czy komputera rzadko przekraczał 2-3 lata, stając się powoli urządzeniem przestarzałym. A to nowa gra nie chce się uruchomić na komputerze, a to telefon, przysłowiowo, "laguje" ciągle nas denerwując. Samo tempo wypuszczania produktów przez producentów z biegiem lat zdecydowanie przyśpieszyło. W pewnym momencie Sony przedstawiało nam swój flagowy telefon - Xperię - co pół roku! Chciałbym przekonać się, jak sprawdzą się w dzisiejszym świecie urządzenia o których już praktycznie każdy z nas zapomniał. No bo... wyobrażacie sobie używanie Nokii 3310? Albo laptopa z Windowsem 98? A nawet początkowych, dotykowych telefonów?

Założenia wyzwania

* Nie musi być to koniecznie produkt z ubiegłego wieku - w tym wyzwaniu, sprzęt czy oprogramowanie retro to takie, którego używanie nie odpowiada standardom dzisiejszego świata, przez co są z roku na rok coraz bardziej zapominane. Jeśli urządzenie wyklucza nas z wielu sfer naszego współczesnego życia, niezależnie czy ma 30 lat, czy 10 lat, możemy je uznać za przestarzałe i idealne do zaprezentowania.
* Używanie wybranego urządzenia minimum przez cały dzień. Postaram się zapoznać z urządzeniem tak dobrze jak tylko będę potrafił, lecz nie chcę zakładać sobie takich założeń, że przez tydzień będę używać tylko komputera z DOSem albo telefonu bez dostępu do czegokolwiek więcej niż połączenia bądź smsy. Wiadomo - im dłużej - tym lepiej - ale bez przesady.
* Do każdego typu technologii stworzona będzie lista którą będziemy sobie "odhaczać". Jest to zbiór czynności które wykonuje większość z nas w 2020 roku na określonym sprzęcie czy oprogramowaniu.
* W ramach tej serii postaram się także zrobić recenzję danego sprzętu. Nie będzie to zawsze szczegółowa recenzja, lecz pochylimy się nad najważniejszymi aspektami.

Dla zainteresowanych (i tych mniej zainteresowanych) stworzyłem tag #retrochallenge. W tym miejscu, za pozwoleniem autora, chciałbym zaprosić do wpisu grono obserwujących tagu #codziennienowydumbphone. Liczę, że część z Was znajdzie coś w przyszłych wpisach ciekawego dla siebie. Następny wpis pojawi się za tydzień, będzie to telefon który dla wielu z Was był tym urządzeniem, które wprowadziło nas w świat dużych wyświetlaczy i dotykowych ekranów.

#retro #telefony #retrocomputing #gimbynieznajo #nostalgia
programistaNie15k - Chciałbym rozpocząć nową retro serię związaną z retro i telefonam...

źródło: comment_1581951633uJ6nDbBAmWpGgmwboQqD1r.jpg

Pobierz
  • 43
@programistaNie15k: że dwa lata temu zrobiłam sobie takie wyzwanie z Nokią e72 bodajże. Wytrzymałam trzy miesiące, właściwie poza grierkami nic mi nie brakowało. Jedyne co wymagało mocniejszego setupu to były maile, przez brak obsługi nowszych certyfikatów - chyba puszczałam je przez jakiś swój serwer. XD

Spróbuj więc też z jakimś telefonem z Symbianem, jestem ciekawa jak wyjdzie.
@gosurosu: @Axoi: Sam całkiem niedawno jechałem na E65 oraz E66 i szczerze mówiąc to Spotify, Instagrama, jakdojade czy Ubera nie używam nawet na androidowych smartfonach, więc dało się żyć bez problemu.
YT śmigał w 160/240p (nie wiem jak teraz, YT coś ostatnio próbuje blokować nieoficjalne aplikacje), Facebook/Messenger czy Wykop działa. Wystarczy używać Opery Mini zamiast domyślnej przeglądarki.
Wbudowane WiFi na smartfonach z Symbianem zdecydowanie daje radę (nie używam mobilnego Internetu).
@gosurosu:
“@Axoi: YouTube, Netflix, Spotify, Messenger, Instagram, jakdojade, Uber, Uber eats, mój wykop i wiele innych. Jak uzywalas tylefonu tylko do SMS i dzwonienia to nie dziwię się, że nic nie brakowało”

Yt działało, netflixa wtedy nie miałam, , Spotify nie ale miałam lokalnie kilkanaście albumów, Facebook i Messenger ok, telegram i inne komunikatory bez problemu a fizyczną klawiaturą kopały tyłek, mail działał, miałam dobry terminal i SSH do swojego serwerka,
@programistaNie15k O Mirku szanuję. Sam zabieram się do kolekcji. Jak na razie mam 3 retro konsole {co ciekawe najlepszy dla dzieciaków jest pegasus I Tankil). Do tego chce zacząć kolekcjonować komputery które kiedyż używałem {ZX, Elwro 800 Junior, atarynka, amiga itd). Co do telefonow to właśnie zacząłem się zastanawiać.
@programistaNie15k: co jakiś czas przewija się w mojej głowie, żeby zrobić sobie taką odskocznię od smartphone. Chciałbym kupić jakiegoś wypasioną Nokie z Symbianem (chyba najbardziej N86). Z drugiej strony już tak jestem do obecnego telefonu przyzwyczajony, że sobie nie wyobrażam sobie braku niektórych rzeczy ;D
Wiem, że jakbym zmienił tak telefon to na pewno bym więcej na nim grał, bo gry Java były sztos. Jakoś 1,5 roku temu miałem nawet plan
@Axoi będą na pewno Symbiany :) Zarówno te klasyczne, z qwerty jak i późniejsze dotykowe :)

@zawisza dla mnie telefony są o tyle szczególne, że obserwowałem je praktycznie od samego początku. Fascynowało mnie to, że z roku na rok kupując nowy model mogę coraz więcej. Teraz tak naprawdę mamy od jakiegoś czasu stagnację i ewolucję modeli zamiast rewolucji.

@Baero też jestem ciekaw jak to wyjdzie, bo jestem uzależniony od swojego smartfona, podejrzewam,
@programistaNie15k: Ja od miesiaca robie challenge grania w 9 letnie Skyrim - wytrzymałem już 50 godzin i chcę więcej xD

Chętnie zobaczę wpis nt takiej rozsuwanej poziomo Nokii, jeśli ją masz (miała klawiaturę qwerty pod ekranem). Jak ja o niej marzyłem w podstawówce (ʘʘ)
@programistaNie15k: zawsze lubiłem wysokie modele nokii, prawie od premiery miałem 9210 - telefon który wyprzedzał swoje czasy. Szoda że następne modele zepsuli i nie poszli w tym kierunku. Później długo n95, bardzo dobry slider ale brakowało pełnej klawiatury. W dniu premiery kupiłem n900 i uważam że to był nalepszy telefon nokii ever, długo po wejściu smarftonów z niego korzystałem, zresztą do dziś dnia jeszcze mi się zdarza.
@JEST-SUPER: Mam kilka takich Nokii ale to w sumie najczęściej są Symbiany - nie wiem czy o takie Ci chodzi, czy jakieś bardziej egzotyczne :)

@Wolf1986: Niestety, na polskim rynku ich prawie nie ma :( A nie jestem na etapie poszukiwania za granicą, bo chwilowo mam wiele modeli do kupienia które mogę kupić na allegro/olx.

@ctrl_alt_del: Posiadam N900 i faktycznie - jest to niesamowity telefon, mimo braku popularności, jeśli