Wpis z mikrobloga

Elo, #pcmasterrace. Po latach błądzenia jako #laptopnoble, w końcu #skladamkomputer po raz pierwszy w życiu. Target: coś koło 5k PLN (budżet elastyczny, chętnie dopłacę 10k, żeby mieć coś lepszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)) razem z monitorem, systemem, myszką, klawiaturą (te ostatnie nie „gamingowe”, chcę zwykłe bezprzewodowe Logitechy). Komputer do grania, aczkolwiek raczej nie gram w najnowsze tytuły – kupuję z myślą o wychodzących niedługo Baldur's Gate 3, Crusader Kings 3. Poza tym chcę w końcu ograć Wiedźmina 3. Oprócz tego Total Wary, Europa Universalis. Takie coś ułożyłem i morele chcą za to 4,4k. Oczywiście rozważam zakup w różnych sklepach, w celu optymalizacji ceny, ale w ich konfiguratorze dość fajnie się klikało.

Procesor: AMD Ryzen 5 2600, 3.4GHz, 16 MB, BOX,
Karta graficzna: ASRock Radeon RX 5600 XT Challenger D 6GB GDDR6,
Płyta główna: Płyta główna Gigabyte B450M DS3H,
RAM: 2x8 GB Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3000MHz,
Zasilacz (mam nadzieję, że z białej listy): SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164),
Obudowa: Cooler Master MasterBox Q300L,
Dysk SSD: Samsung PM981a 256GB PCIe x4 NVMe (MZVLB256HBHQ)
HDD: Dysk Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III
Monitor: LG 24MP59G-P
Windows 10

Zastanawiam się nad zamianą obu dysków na 1x1TB na M2 z interfejsem PCI-Express x4 NVMe, jak np. ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4, co zwiększyłoby cenę o jakieś 350 zł. Chcę szybki dysk – mimo że jestem cierpliwym człowiekiem, to denerwują mnie długie czasy zapisu w lategame CK2 (°°
  • 12
@majk3l: W jaki sposób objawia się „słabość” płyty głównej? Chciałem pójść w coś odrobinę mniejszego (obudowa też), ale jeśli wpływa to na wydajność, to rzeczywiście nie ma sensu.
@cherrycoke2l ten model nie jest najwyższych lotów. Sam rozmiar matx w niczym nie przeszkadza, ale dobrze jest wybrać porządną płytę pod względem możliwości, komponentów. A taka musi ciut kosztować. Zobacz msi bazooka, mortar, ewentualnie vdh.
@cherrycoke2l: będzie jej za gorąco jak procesor podkręcisz.
coś takiego? https://www.morele.net/inventory/info/d698f2f4/ < z tym zestawem możesz takie tanie mobo (z czarnej lisy) bo ten procek prądu nie ciągnie dużo i sie nie podkręca
chłodzenie np takie możesz: klik
ram ten jak podkręcać nie chcesz ramu: klik
jak za drogo to gpu zmień na to co masz albo rx5700xt np.
monitor fajny: https://www.ceneo.pl/86165230 ten LG ssie
ssd możesz tańszy, mp510 jest trochę
10129 - @cherrycoke2l: będzie jej za gorąco jak procesor podkręcisz.
coś takiego? ht...

źródło: comment_1583522116YhBTAwx5ILXVPU0uqqWXi5.jpg

Pobierz
@10129: Podany przez Ciebie zestaw jest droższy niż to, co chcę dać. Te 5k to chcę wydać w sumie na wszystko. Zauważyłem, że dałeś dodatkowe chłodzenie na procka, mimo że AMD daje już jakieś w zestawie. Jest taka konieczność?
@10129: To z tym 10k to taki żarcik był („dopłać 10k i kup coś porządnego”). Mogę wydać trochę więcej, ale chcę żeby to miało sens. Dzięki za pomoc w każdym razie ( ͡° ͜ʖ ͡°)