Wpis z mikrobloga

Domy robotnicze przy ul. Wróblewskiego - "Starzy Francuzi"

W miejskiej świadomości mieszkańców Łodzi, ale i odwiedzających to miasto sporadycznie, pamięta się głównie o dwóch największych kompleksach mieszkalnych przy dawnych fabrykach, są to domy robotnicze na Księży Młynie oraz domy familijne przy ul. Ogrodowej nieopodal dawnej fabryki Izreala Poznańskiego, a dzisiejszego centrum handlowego Manufaktura. Oba bardzo dobrze zachowane i rozpoznawalne. Jednak zachowanych przyfabrycznych osiedli mieszkaniowych w Łodzi zachowało się wcale nie mało. Są one przeważnie znacznie mniej okazałe i niekoniecznie obecnie muszą się wyróżniać w miejskiej tkance.

Tak właśnie jest z budynkami powstałymi przy zakładach włókienniczych z francuskim kapitałem "Allart, Rousseau i S-ka". Zakład powstał na przełomie lat 70. i 80. XIX w. przy ul. Kątnej (obecnie Wróblewskiego), a pod koniec wieku wybudowano w sąsiedztwie rozległej fabryki domy dla wykwalifikowanych robotników.

Po zabudowie fabrycznej nie zachowały się żadne bardziej okazałe budynki, stąd najbardziej charakterystyczne są cztery jednopiętrowe budynki mieszkalne, które zostały zbudowane na potrzeby mieszkalne firmy jako pierwsze. Zgodnie z ówczesną modą zabudowa robotnicza sąsiaduje z budynkiem pałacowym, a w tym przypadku willą Leona Allarta zbudowaną w latach 80. XIX w.

Obecnie na terenie dawnych zakładów powstają apartamentowce i kontrastują z domami familijnymi zbudowanymi przez Francuzów.

Niżej fotografia przedstawiająca domy na przełomie lat 50. i 60. XX w.

#lodz #historialodzi #historia #fotohistoria #architektura
lesio_knz - Domy robotnicze przy ul. Wróblewskiego - "Starzy Francuzi"

W miejskiej...

źródło: comment_1583663601QWUGliHVcDJyHsRG111UpL.jpg

Pobierz
  • 6