Wpis z mikrobloga

Policja ma kontrolować kwarantanne przez telefon i prosić o pokazanie się w oknie.

Ale czy ja mam obowiązek wykonywać polecenia głosu w telefonie, ja nie wiem czy to funkcjonariusz. Jak przyjdzie i okaże legitymacje/blachę to co innego. A jak dzwoni z poleceniem ze mam im przez okno pomachać to przecież może być jakiś żart.

Czy ma obowiązek wykonać polecenie głosu w telefonie? jaka jest tego podstawa prawna?
Mam obowiązek policjanta ale on ma wcześniej udowodnić kim jest.

To samo co jeśli nie mam telefonu żadnego? Przecież nie ma obowiązku posiadania telefonu. Ani odbierania domofonu. Przyjdą pod drzwi, zapukają to otworze.

#policja #koronawirus
  • 194
@nieujawniony: Obawiam się ze jej nie czytałeś. Ja nie pytam o obowiązek pozostawania na kwarantannie, a o obowiązek udowadniania że się jest na kwarantannie a to 2 różne sprawy.

Dodatkowo czy policjant/urzędnik może wydawać polecenia przez telefon? Jaka jest podstawa prawna? jak mogę zweryfikować tożsamość osoby po 2 stronie telefonu?

Kwarantanna jest tylko przykładem do dyskusji o szerszym problemie. Zamiast się skupiać na kwarantannie zwróć proszę uwagę na ten szczegółowy problem.
@RR_Woda: Serio interesuje Cię to, że policjant ma prawo wydawać Ci polecenia telefonicznie a nie interesuje Cię to, że ktoś bezprawnie pozbawia Cię wolności zamykając jakby nie patrzeć w areszcie domowym? ;) ...Albo to, że ustawa daje prawo organom państwa prawo np. do zajęcia Twojego mienia jeśli będzie taka potrzeba. ..Przy tych problemach ten Twój o który pytasz wydaje się banałem. I masz rację, nie czytałem tej ustawy ale myślę, że