Wpis z mikrobloga

Hej, wypowie się ktoś na temat prasek do konektorów typu F których używamy na przewody koncentryczne (np. przewody telewizyjne). Czasem zdarza mi się przesunąć gniazdko/dodać nowe. Do tej pory używałem po prostu takich nakręcanych. Jednak sporo się naczytałem że takie końcówki mocno osłabiają sygnał i w ogóle są złe :) Pomyślalem wiec o wtykach kompresyjnej i odpowiedniej zaciskarce. Jednak jestem w tym temacie dosyć zielony. Może wiec ktos polecic sprzet do użytku domowego i własnego majsterkowania? Na co zwracać? Jaka kupić żeby była w miare uniwersalna na różne średnice przewodów?

#elektryka #elektronika #tvsat
  • 9
Do tej pory używałem po prostu takich nakręcanych. Jednak sporo się naczytałem że takie końcówki mocno osłabiają sygnał i w ogóle są złe


@Pipot: są bardzo dobre, na tyle na ile dobrze obrobisz samą końcówkę przewodu. Te wszystkie wynalazki zaprasowywane (po średnicy) są gorsze (mogą być gorsze) bo miażdżą pod spodem przewód i psują jego średnicę = właściwości falowe.
Największy minus nakręcanych - musisz mieć je idealnie dobran do średnicy zewnętrznej
@hrumque: No własnie ja się nasłuchałem bardzo złych opinii o tych nakręcanych. Że to zło wcielone i unikać jak ognia. Chciałbym uniknąć sytuacji że kiedyś przez złączki będę miał problemy z sygnałem.

@dktr: A jak jest z wyborem złączek? Bo normalnie to dobieram na średnice przewodu - 6,8 albo 7,0 albo 7,2 (chyba nawet kiedyś spotkałem 6.5). Jak wygląda to w przypadku takich złączek? Sa ogólnodostępne? Czy do kupienia w
Że to zło wcielone i unikać jak ognia


@Pipot: bo to jest złowcielone jak montowane przez janusza instalacji, co jednym typem obrabia wszystkie kable i budowy. Jak źle obrobisz kabelek, to ci "drobne włoski" zostaną, i podczas nakręcania mogą robić zwarcie (lub ogólnie psuć właściwości falowe, nawet jak elektrycznie zwarcia nie zrobią). Jak źle dobierzesz średnicę - to będzie łątwo to wyrwać/wyciągnąć, i znów "ekran" ma szansę zrobić zwarcie, lub w
@dktr: @Pipot: ogólnie to ja też używam zaprasowywanych (wlaśnie MAster chyba) i są super fajne, F to tam pikuś - BNC to jest miód po prostu, ale nie uważam, żeby "robiąc jak dla siebie" i raz na rok jakieś 2 końcówki - było warto inwestować w superduper praskę (która w dodatku nie do wszystkich pasuje).
@hrumque:

ale nie uważam, żeby "robiąc jak dla siebie" i raz na rok jakieś 2 końcówki - było warto inwestować w superduper praskę (która w dodatku nie do wszystkich pasuje).


100zł to jeszcze nie jest majątek, zwłaszcza patrząc pod uwagę ile można potem czasu tracić na szukanie usterki. Ale skoro mówisz że wystarczy się nauczyc to dobrze zakładać to jeszcze raz przemyśle sens kupowania takiej praski ;)