Wpis z mikrobloga

Wielkanoc 9 kwietnia 1944 roku. Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK z dowódcą Romualdem Rajsem "Burym" w wojskowym szyku opuszcza kościół Wniebowzięcia NMP w Turgielach. Żołnierze por. G. Fróga "Szczerbca" uczestniczyli w uroczystej mszy rezurekcyjnej. fot. Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historia #wielkanoc #swieta #kosciol #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #zolnierzewykleci #wojsko #wojskopolskie #wojna #fotografia #historiajednejfotografii
Pobierz
źródło: comment_15866081880aR2C8u3Pipcqk7O2a8kWX.jpg
  • 30
To było działanie mogące mieć katastrofalne skutki dla mieszkańców, zgodnie z polityką przeciwpartyzancką stosowano odpowiedzialność zbiorową za pomoc i ukrywanie partyzantów.


@mokry: ale na skutek działań podczas powstania zamojskiego ludność cywilna nie ucierpiała?

Ed. dodaję na szybko podstawę prawną zanim zacznie się relatywizowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyrektywa_46

nie twierdzę, że tak nie było.
@svr_: Walki na Zamojszczyźnie były bezpośrednią reakcją obronną na działania Niemców, tutaj nie było inicjatywy po stronie podziemia i możliwości zastanowienia się jak np. w przypadku powstania warszawskiego. Na Zamojszczyźnie do wyboru była prawdopodobna śmierć na miejscu z rąk sił okupacyjnych, w wyniku wysiedleń/zesłania na roboty lub do obozu a możliwa śmierć w walce.
@mokry: Nie wiem, ciężko mi powiedzieć czy byłoby lepiej w tej sytuacji dać się dobrowolnie wysiedlić, może masz racje. Co nie zmienia tego że nadal uważam, że działania propagandowe są w partyzantce potrzebne. Lepsze, gorsze ale potrzebne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@4gN4x: to #!$%@? że Rajs to morderca, a na zdjęciu jest co najmniej 10 osób i wszystkich wyzywasz od morderców. Bo jeden facet ze zdjęcia dokonywał mordów dwa lata po zrobieniu tego zdjęcia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dziczyznaa: a ty co? na zdjęciu jest dwóch polityków, a tych ich nazywasz najeźdźcami Krymu. zastanów się kogo obrażasz może. żałosne...
@4gN4x: ej, ty skończyłeś podstawówkę? Bo odnoszę wrażenie, że nie potrafisz odczytywać podstawowych figur stylistycznych. Uwaga:

powyżej dokonałem porównania, żeby dotrzeć do twojej pustej głowy, że jak masz zdjęcie zrobione z bandytą (np. przed tym jak został bandytą) to nie znaczy, że ty też jesteś bandytą.

Edit: a dobra rzuciłem okiem na twój profil. Nie było tematu. Zdaje się, że nie mam do czynienia z osobą rozumną.