Wpis z mikrobloga

Siemano mirunie,

sytuacja przedstawia się następująco, a mianowicie odmówiłem przyjęcia mandatu w wysokości 500 zł za przemieszczanie się podczas "stanu epidemii" bez jakiejkolwiek "potrzeby". Od piątku mnie bagetmajstry szukały i dopiero wczoraj wręczyli mi przesyłkę z sanepidu, zdjęcie poglądowe w załączniku.

Nie ukrywam, że jestem zszokowany faktem co tu się #!$%@?( ͡° ʖ̯ ͡°). Najśmieszniejsze, że na odwołanie się od tego są 2 tygodnie a na zapłatę kary tydzień.

Jakieś porady prawne?

#koronawirus #bekazpisu #pytanie
drivent - Siemano mirunie,

sytuacja przedstawia się następująco, a mianowicie odmó...

źródło: comment_1586700371OMHhInfrj2SRqr2xJdKEtn.jpg

Pobierz
  • 592
  • Odpowiedz
@drivent Sytuacja rysuje się następująco: Mirek sam wspomina że miał dużo do czynienia z prawem, ale jako że pyta tutaj o prawne porady, to łatwo wywnioskować, że owe prawo głównie łamał, a nie zajmował się nim zawodowo :) Jako stary cwaniak (jedynie we własnym mniemaniu) uznał, że nie będzie gadał z policjantem jak człowiek z człowiekiem, tylko przybierze na wstępie postawę arogancką i cwaniacką. Wnioskuję to z tego, że wymijająco odpowiada na
  • Odpowiedz
  • 0
@drivent Ja bym składał zawiadomienie k możliwości popełnienia przestępstwa (przekroczenie uprawnień). Jeśli policjant proponował ci mandat, którego przyjęcia odmówiłeś, to jest on zobowiązany do złożenia wniosku o ukaranie do sądu. Jeśli sprawę skierował do sanepidu, to na pewno nie pójdzie ona do sądu, bo nie możesz być ukarany za to samo dwa razy. W związku z tym policjant nie wykonał swojego obowiązku, a więc popełnił przestępstwo.
  • Odpowiedz
@xyz_123: Już tłumaczę. Policja w takim przypadku może osobę pouczyć, ukarać 500 zł bądź od razu skierować wniosek o ukaranie. Tutaj OP nie przyjął mandatu(?) więc został skierowany wniosek o ukaranie do sądu, a Policja ma obowiązkowo sporządzić notatkę do sanepidu. Z tego co mi się wydaje to sanepid nałożył kare 5 tyś i to nie koniec, ponieważ jeszcze będzie sprawa w sądzie za odmowę przyjęcia mandatu.
  • Odpowiedz
@ste3 nakładam na Ciebie kare 5000 pln za bycie zjebem od powiatowej izby rigczu. W kolejnym piśmie dostaniesz nr. Konta na który masz zrobić przelew z rygorem natychmiastowej wykonalności.
  • Odpowiedz
Dorzucić jeszcze trzeba, że tu się wnosi odwołanie do organu II instancji, a nie do sądu (bo mamy do czynienia z postępowaniem administracyjnym) ;)


@Tompson97: Mój błąd. ;)
  • Odpowiedz
Takie info dla wykopowych ekspertów xD prawa - na wielu komisariatach i opecjach jest odgórny nakaz sporządzania Notatki Urzędowej do sanepidu przy interwencji związanej z koroną. Tak więc nie ma różnicy czy pójdzie MKK czy wnioch, bo sanepid i tak zrobi swoje.
  • Odpowiedz
@analnejumanji: OK, może tak jest, lecz jeśli zablokują mu konto / kartę, to jej nie użyje. Wtedy każda moneta i papierek ma znaczenie. Mój kolega kiedyś to "przerabiał". Od tamtej pory bardzo polubił gotówkę.
  • Odpowiedz
@CisowiankaGazowana: I co najlepsze to nie jest działanie contra legem- bardzo często jest zbieg odpowiedzialności na zasadach określonych w różnych reżimach (tzn. może się okazać, że nie dość, że konkretny czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa czy wykroczenia, to może jeszcze generować odpowiedzialność z tytułu administracyjnej kary pieniężnej- bo te reżimy są rozłączne, czyli de facto mamy przełamanie zasady ne bis in idem, bo w teorii odpowiedzialność jest na podstawach różnych reżimów prawnych)
  • Odpowiedz
@Dezeus: Wynikają z przepisów ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego o decyzjach administracyjnych- o ile ustawa szczególna nie określa, że jest to decyzja ostateczna (tzn taka, na którą nie służy odwołanie, ale nawet wtedy znajdą środki prawne dla zaskarżenia/weryfikacji takiej decyzji ostatecznej)
  • Odpowiedz