Wpis z mikrobloga

elo wykopowa społeczności #sousvide, zdecydowałem się na cyrkulator PROFICOOK PC-SV 1126, jaką zgrzewarkę polecacie? jakąś do 150zł, no i woreczki w sztukach czy w rękawie? jakie wymiary? jeśli chodzi o rękaw to nie jest upierdliwe przy używaniu? szukać specjalnej do sv? bpa free?
  • 19
@maniel: Na co dzień lepsze są worki. Mniej roboty zgrzewając jeden brzeg zamiast dwóch. Z reguły mam dwa rozmiary: 15x25 i 20x30. Grubość min 105 um. Do tego szerszy rękaw (chyba) 28 cm, na jakieś większe rzeczy.

Folie do zgrzewarek listwowych muszą być moletowane.
@maniel: ostatnio kupiłem zgrzewarkę za w lidlu za chyba 129 i jest super. W zestawie była 3 metrowa rolka o szerokości 28 cm, która poszła zaskakująco szybko. Z rolką nie ma żadnych problemów, odcinasz i zgrzewasz sobie worek, jaki chcesz, trwa to tylko chwilę.
@maniel: do 150 to jakakolwiek :) lidlowa była już polecana jakieś 24133 razy. Folia moletowana w rękawie o szerokości odpowiedniej dla wybranej zgrzewarki. Tak - ma być specjalna do sv, powinna mieć też wskazany zakres temperatur w jakich można ją stosować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniel: też mam ten cyrkulator ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak nie chcesz więcej wydać to ta lidlowska pakowarka będzie ok. Choć przekonałem się, że warto kupić porządną pakowarkę, bo używam jej o wiele częściej, niż cyrkulatora
@Mirkosoft: @tmkg: @zakoo: @dyniel: a pojemnik jaki polecacie? taki do 100zł? ogólnie to dziwie się że takie to drogie, na ceneo i allegro trudno się tego szuka, w sumie mógłbym w zwykłym plastikowym pojemniku na graty robić, ale wolałbym, coś z pokrywką z wycięciem na cyrkulator:)
@maniel: Na to nie ma szans niestety. Zgrzewarkę możesz wykorzystać do pakowania wszystkiego co przechowujesz w lodówce więc może się okazać, że jej miejsce jest na blacie. Warto to przemyśleć przy zakupie bo niektóre modele zgrzewarek dają możliwość korzystania z pojemników próżniowych w których możesz przechowywać dodatkowo płynne rzeczy albo takie które są bardzo delikatne. W pojemnikach świetnie też marynuje się mięso
@zakoo: tjaa, silvercresta z Lidla zamówiłem, ma jakieś rurki i adaptery itp. i powinna wyjść do GN1 /2, cyrkulator najwyżej będzie na ukos wystawać
@Mirkosoft: @tmkg: @zakoo: @dyniel: jeszcze dupę pozawracam, skąd brać przepisy? Jakieś takie obiadowe, synek nie będę na razie robił, nie znalazłem żadnej spoko która by to agregowała, same dedykowane do konkretnych sprzętów które działają po wifi itp, strony też jakieś ogólne bez podanych grubości mięsa, same czasy i temperatury, nie chce mi się każdego przepisu na YT patrzeć
@maniel: Przepisów szukam wszędzie gdzie popadnie, ale jeszcze nie znalazłem żadnego, który zrobiłby na mnie piorunujące wrażenie.
Przewrotnie stwierdzę, że najlepszą rzeczą w sous vide to był właśnie zakup pakowarki, której znacznie chętniej używam. Cieszę się, że kupiłem cyrkulator z juli za jakieś 170 zł (którego używam w garnku 10l przykrytym folią), a nie Anovę z dedykowanym pojemnikem za pół miliona.
@maniel: Najlepiej to weź notes i zapisuj własne testy, doskonaląc kombinacje czasu i temperatury pod Siebie. Względnie dobre czasy są na www.chefsteps.com (chociaż nie zawsze) oraz na www.sousvidetools.com
Ale najczęściej jeżeli biorę się za coś nowego to po prostu używam google i sprawdzam kilka przepisów z różnych źródeł. Przy dłuższym gotowaniu można przyjąć też zasadę że 5 C w dół skraca czas gotowania o połowę i vice versa.

Z takich podstawowych