Wpis z mikrobloga

W związku z ostatnią aferą #xiaomi, przygotowałem poradnik, jak w prosty sposób (bez roota) pozbyć się zbędnych aplikacji systemowych ingerujących w prywatność użytkownika i innego bloatware. Mam na myśli kompletną dezinstalację, nie wyłączenie czy inne półśrodki. Tak jak pisałem, nie jest to jakaś bardzo wyszukana metoda, więc zapewne dla fanatyków #android nie będzie to nic odkrywczego. Ale dość wstępu, do rzeczy:

1. Pobierasz "Minimal ADB and Fastboot" i instalujesz na PC. Wątek o narzędziu na xda, link do pobrania (klik mniej).
Dobrze, jeśli zapamiętasz gdzie to zainstalujesz, później będziesz mógł dzięki temu przykładowo zainstalować zdalnie aplikacje na telefonie, podpinając go do kompa, albo usuwać je.
2. Odblokowujesz ustawienia programistyczne na telefonie (Ustawienia>O telefonie>Wersja MIUI). Klikasz na to ostatnie kilka razy, aż pojawi się stosowny komunikat o zostaniu programistą.
3. Wchodzisz w nowo powstałe menu "Opcje programistyczne" i włączasz debugowanie USB (Dodatkowe ustawienia>Opcje programistyczne>Debugowanie USB).
4. Uruchamiasz ten program, który zainstalowałeś w punkcie 1. i podpinasz telefon do kompa, udzielasz autoryzację komputerowi, kiedy pojawi się stosowne okienko na ekranie telefonu. Narzędzie posiada tylko tryb tekstowy, bez wsparcia dla graficznego, toteż będziesz się w nim posługiwać wyłącznie poleceniami. Wpisujesz "adb devices" i jeśli wszystko jest okay pojawi się:

List of devices attached
* daemon not running; starting now at tcp:5037
* daemon started successfully

i kod składający się z małych liter i cyfr, po nim napis "device".
W przeciwnym razie pojawi się tylko 1. wiersz (List of devices attached), oznacza to że musisz sprawdzić czy wszystkie poprzednie kroki wykonałeś dobrze.
5. I ostatnie – chcąc usunąć daną aplikację wpisujesz komendę adb shell pm uninstall -k --user 0 i później nazwę pakietu do wywalenia. Całość, przykładowo dla aplikacji Mi Browser – tej, która wywołała całe zamieszanie – będzie wyglądała tak:

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.android.browser
Nazwę pakietu chyba najprościej będzie sprawdzić za pomocą tej aplikacji z Google Play.
Jeśli wpis spotka się z zainteresowaniem, mogę później wrzucić w komentarzu listę rzeczy, z którymi można się bezpiecznie się pożegnać
lonelyplanet - W związku z ostatnią aferą #xiaomi, przygotowałem poradnik, jak w pros...

źródło: comment_1588534120R8GFKPWIMkmVkoikREsVqL.jpg

Pobierz
  • 9
@mariusz5891 łap listę aplikacji wraz z gotowymi poleceniami, ofc nie wszystkie z tych aplikacji muszą być preinstalowane na Twoim urządzeniu. Ja u siebie zostawiłem chyba tylko pogodę, usunięcie reszty aplikacji nie wywołało u mnie problemów z systemem (w razie czego zawsze można przywrócić ustawienia fabryczne, ewentualnie wgrać cały firmware od nowa przez miflasha)

Mi Browser

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.android.browser
Facebook apps

adb shell pm uninstall -k --user 0