Wpis z mikrobloga

Mirki,

Mam dość złożony problem z dyskiem twardym, który jest w stanie gubić pliki po jakimś czasie bądź częściowo ich zawartość i to nawet na niewielkich plikach, że oryginalnie plik ma przykładowo 125 KB a nagle może przyjść dzień że plik będzie miał 23 KB i już nie ma możliwości jego otwarcia. Ostatnio natomiast straciłem dostęp do zawartości katalogu jednakże sam katalog jest widoczny, po najechaniu jest napisane że folder jest pusty a po próbie przejścia do niego dostaję błąd 'Lokalizacja jest niedostępna - Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny.'. Staram się robić backupy dysku i odzyskuję w miarę możliwości dane, jednakże tak się nie da żyć, w obawie o utratę danych. W tym przypadku szybki skan w DMDE od razu wyświetla mi calutką zawartość katalogu i wszystkie pliki możliwe do odzyskania. Odzyskiwanie pojedynczych plików działa bezproblemowo, wszystko jest czytelne i nieuszkodzone.

Generalnie na przestrzeni czasu już trochę przeszedłem z tym problemem. Mianowicie miałem wcześniej dysk zewnętrzny Toshiba 500 GB, ale przestałem z jego korzystać właśnie przez te problemy i postanowiłem kupić sobie dobrą obudowę i dysk. Ten dysk to Western Digital 1 TB 2.5" (WD10JUCX) wrzucony w zewnętrzną obudowę działającą na kontrolerze ASMedia ASM1153E. Najgorsze że okazuje się, że w przypadku Toshiby jak i WD niekoniecznie jest to problem sprzętowy i może nie był konieczny zakup nowego dysku. Oba dyski bez uszkodzonych sektorów. Obawiam się bardziej że to problem leżący po stronie płyty głównej bądź systemu operacyjnego. Na dysku widzę katalogi found.XXX, które jeżeli się nie mylę są związane z wywołaniem narzędzia 'chkdsk', którego sam nie wywoływałem nigdy lecz i też nie przypominam sobie żebym procesował w całości zawartość dysku. found.003 jest datowany na grudzień ubiegłego roku, więc nie widzę tu związku z utratą dostępu do folderu, która nastąpiła kilka dni temu. Dysku używam na PC z Windows 10 oraz laptopie z Windows 8.1. Nie jestem pewien kiedy mógł katalog przestać być dostępny, ponieważ nie wchodziłem do niego ostatnio jednakże też nie dawniej niż miesiąc temu na luzie mogłem do niego przejść.

Chciałem zasięgnąć waszej porady i wskazówek. Nie chciałbym strzelać z kolejną wymianą sprzętu, czy to obudowy na dysk czy dysku. Będę wdzięczny za wszelkie info gdzie mógłbym pogrzebać żeby czegoś się dowiedzieć. Wrzucam status aktualnego WD.

#odzyskiwanie #dyski #hdd #komputery
MaTTiQ - Mirki,

Mam dość złożony problem z dyskiem twardym, który jest w stanie gu...

źródło: comment_1588787357V0UNTxs8aRzKCgJVEjdpmD.jpg

Pobierz
  • 2