Wpis z mikrobloga

Bardzo interesujące badanie, porównujące dietę ketogeniczną opartą o pokarmy zwierzęce (ABLC) i wysokowęglowodanową wegańską (PBLF), ilości ad libitum, 14 dni na ramię z crossoverem. Na PBLF uczestnicy jedli o wiele mniej kalorii niż na ABLC. Na ABLC stracili więcej masy niż na PBLF, ale była do chuda masa.

Szczególnie interesujące były różnice w gęstości kalorycznej posiłków - 2.2 kcal/g przy ABLC i 1.1 kcal/g przy PBLF. To naprawdę gigantyczna różnica; żeby zjeść 2000 kcal przy ABLC, to 909g jedzenia, żeby zjeść 2000 kcal przy PBLF to 1818g jedzenia. Toteż się nie dziwię, że różnice w konsumpcji były takie duże.

Nie dziwię się również utracie chudej masy. Przy tak niskiej podaży białka i węglowodanów, będzie brakować substratów do glukoneogenezy, co potwierdza wysoki poziom BHB zanotowany na ABLC.

Badanie: https://osf.io/preprints/nutrixiv/rdjfb/
Komentarze: https://twitter.com/KevinH_PhD/status/1258102121246806017

#keto #lowcarb #weganizm #wegetarianizm #nauka #odchudzanie #otylosc
Pobierz anonymousderp - Bardzo interesujące badanie, porównujące dietę ketogeniczną opartą o ...
źródło: comment_1588839047rGTV8Nde5q7xysUp0x3gPV.jpg
  • 10
dlatego właśnie "deficyt kaloryczny" to nie jest jedyna rzecz, jaka się liczy na diecie, ale niektórzy nadal twierdzą, że można jeść snickersy i też będzie okej, BYLE NIE PRZEKRACZAC ZAPOTRZEBOWANIA!


@BarkaMleczna: Owszem. Tylko mały odsetek populacji (<2%) jest w stanie długotrwale kontrolować konsumpcję tym sposobem.
czyli wniosek, jeśli chcesz schudnąć bez liczenia kcal- im więcej tłuszczu a mniej węgli, tym bd to łatwiejsze?


@Wezownik: Takiego wniosku nie można wynieść z tego badania, szczególnie w kontekście istniejącej literatury. Tak niskotłuszczowe, jak i niskowęglowodanowe diety działają na odchudzanie - przynamniej w porównaniu z "normalnym" żywieniem. Są mniej-więcej tak samo skuteczne. To konkretne badanie sugeruje, że niska gęstość kaloryczna jedzenia jest pomocna w chudnięciu.
Pobierz anonymous_derp - > czyli wniosek, jeśli chcesz schudnąć bez liczenia kcal- im więcej ...
źródło: comment_1588844891GSrVULkiwxnE8a3OTQhG8S.jpg
Ciekawe badanie. Co do gęstości kcal, gdyby tak w diecie ABLC zwiększyć stosunek P:E spodziewam się, że całkowite spożycie kcal mogłoby być na równi. Wiem, że badanie porównuje typowe keto i do posiłków dodawano tłuszczyk ekstra... ale gdyby tak troche więcej tego zwierzecego białka ;)


@jolo1126: Zgadza się. W badaniach nad zwierzętami, tak podniesienie proporcji białka w diecie jak i obniżenie gęstości kalorycznej działa na obniżenie całkowitej konsumpcji. W sumie w
@fallout152: Ogólnie mało przekonujące.

1. Tytuł wprowadza w błąd. Co najwyżej można powiedzieć, na podstawie badań które prezentuje, że dieta ketogeniczna nie pomaga budować masy. Jest to spójne z ogólnym katabolicznym charakterem diety.

2. W badaniu pilotowym zmiany, o których mówi nie były statystycznie istotne (p>0,05).

3. Tak jak tutaj, pomiar do odniesienia był robiony przed wprowadzeniem diety ketogenicznej, więc nie zdziwiłoby mnie, gdyby cała utracona "masa mięśniowa" okazała się wodą.