Wpis z mikrobloga

Moja dziewczyna kupiła używaną Pandę z 2008, teraz ubezpieczyła samochód i dodala mnie jako wspołwłaściciela żeby mieć niższe OC (nigdy nie płaciła, pierwsze auto). Czy muszę w związku z tym ze na OC bede współwłaścicielem, dziewczyna musi zrobić jakąś korekte na umowie kupna sprzedaży z gościom ktory jej sprzedal? Koles sprzedał jako firma, wiec jest faktura.

#motoryzacja #prawo #prawojazdy
  • 24
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@grzegorz-kuczkowski: dobrze mieć jakiś dokument że Ty jesteś właścicielem, powinno też być to w dowodzie rejestracyjnym a tam dane są wpisywane na podstawie jakiejś umowy.

Może też Ci sprzedać/darować część w osobnej umowie.
@grzegorz-kuczkowski: przy przerejestrowaniu nie będzie problemu ale nie bardzo rozumiem, chyba nie można dodawać sobie kogokolwiek do polisy jako współwłaściciel, gdy ta osoba nie jest współwłaścicielem. Gdy TU zobaczy dowód rejestracyjny z wpisanym tylko jednym właścicielem zapewne zrobi rekalkulację składki.
@grzegorz-kuczkowski: tak jak kolega wyżej podlinkował, jeszcze przed przerejestrowaniem umowa darowizny połowy samochodu z niej na Ciebie i z fakturą zakupu i umową darowizny rejestrujecie na dwie osoby, potem przydałby się aneks do polisy (zmiana nr rej.). Bo jak wyjdzie że jednak nie ma dwóch współwłaścicieli a jest tylko jeden to będzie rekalkulacja składki jak nic. Gość nie chciał faktury jako potwierdzenia własności?
dlatego pytam czy przy przerejestrowaniu muszę złożyć podpis w urzędzie, żeby mnie dopisać do dowodu ;)


@grzegorz-kuczkowski: oczywiście że tak, ale musisz mieć jakiś papier na to, że jesteś współwłaścicielem, np. tak jak już wyżej zostało napisane w tej chwili umowa darowizny połowy samochodu od dziewczyny a najlepiej i najprościej jest jak jest umowa kupna-sprzedaży lub faktura, w której kupującymi są Ty i dziewczyna :)

Czyli przy przerejestrowaniu nie bedzie problemu,
@grzegorz-kuczkowski: dokładnie tak, umowa darowizny przed przerejestrowaniem, tylko od niej zapewne będzie podatek PCC 2%, deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od darowania, ale jak się da oficjalnie skorygować fakturę (nie wiem jak wygląda korekta danych kupującego w sensie dopisanie kolejnego) to najlepiej to zrobić. Niektórzy robią to mniej oficjalnie przez zastąpienie obecnej faktury/umowy nową, z tą samą datą a jedynie i nowymi danymi kupującego, oczywiście jest w tym ryzyko