Wpis z mikrobloga

Drogie mirko... 22 lvl here, III rok AiRu. Odbyłem dziś pierwsze dwie poważniejsze rozmowy kwalifikacyjne w swoim życiu. Biorę udział w rekrutacji na programy stażowe związane z IT. Jedna oferta to typowe programowanie i testowanie w stosunkowo dużym korpo, druga dotyczy małego przedsiębiorstwa - trochę hardware'u i software'u, magistrale itp. W pierwszym przypadku zaproponowano mi od razu konkretną, przyzwoitą stawkę bez negocjacji, na którą przystałem. Druga rozmowa zakończyła się słynnym pytaniem o oczekiwania finansowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Udzieliłem na nie chyba najgorszej odpowiedzi, bo wymijającej. Spodziewałem się, że to tylko mały Januszex i staż będzie pewnie nawet bezpłatny, więc nie byłem zbytnio przygotowany na to pytanie. Jak coś takiego odbierają rekruterzy? Rozumiem, że gdybym miał jakieś doświadczenie to mógłbym negocjować, ale czego może wymagać studenciak przedostatniego semestru, który w głowie ma głównie teorię i zero praktyki? Stwierdziłem wprost (przynajmniej skromnie), że brak doświadczenia zawodowego nie pozwala mi na rzetelną ocenę moich kompetencji. Nie chciałem też wyjść na roszczeniowego millennialsa, który #!$%@? umie i tylko pieniędzy woła. Reszta rozmowy wypadła bardzo pomyślnie, niemniej... bardzo #!$%@?łem? Czy został mi tylko sznur?

#programista15k #studbaza #rekrutacja #pracbaza #programowanie
  • 10
@PRWL: ja w pierwszej robocie odbiłem pytanie i usłyszałem 20% więcej niż sam chciałem powiedzieć i w zestawie tłumaczenie że tylko tyle mogą oferować
@PRWL: Tak naprawdę strona która pierwsza rzuci stawkę przegrywa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lepiej po prostu dać znać że masz inne opcje i żeby dali Ci ofertę, chociaż faktycznie na staż/juniora może to trochę zabrzmieć zbyt zadufanie
@r00ti: Pomimo, że studiuję na AiRze, już po pierwszym roku zacząłem stawiać nieśmiałe kroki w kierunku czystego programowania - głównie Java, C#, Python. AiR dał mi fajne podstawy matematyki, fizyki, mechaniki i elektrotechniki, które nigdy nie zaszkodzą. Rynek IT jest jednak bez porównania większy i wygodniejszy. Chcę dokończyć studia, a później rozwijać się już wyłącznie w kierunku IT, stąd doświadczenie zawodowe również pragnę od razu nabyć w tej dziedzinie. Obie firmy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PRWL: osobiście nie poszedłbym do korpo jako pierwsza praca dlaczego?
Ponieważ wiele mniej się nauczysz niż w januszex, korpo często ma własne biblioteki które ułatwiają programowanie a przez to mało się nauczysz, mała odpowiedzialność plus wszystko jest zablokowane.
Osobiście poszedłbym do januszexa więcej się nauczysz i łatwiej będzie ci znaleźć nową pracę