Wpis z mikrobloga

194 - 1 = 193

Tytuł: Straż! Straż!
Autor: Terry Pratchett
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★

Wielkie, falujące morze zła — powiedział niemal z dumą. -Naturalnie, w pewnych miejscach płytsze, ale w innych głębsze, o wiele głębsze. Ale tacy ludzie jak pan budują tratwy z zasad i nie-. określonych dobrych zamiarów, i mówią: to jest przeciwieństwo, to w końcu zwycięży.


-Kapralu Nobbs, dlaczego kopiecie leżących?

-Tak jest bezpieczniej.


Jakieś dwa tygodnie temu w tym wpisie zapytałem o to czy warto zagłębić się w uniwersum (a właściwie to chyba multiversum) Świata Dysku. Dzisiaj, po przeczytaniu pierwszej książki z jednej serii myślę że powoli kształtuje mi się odpowiedź na to pytanie, oczywiście twierdząca.
Zagłębiając się w ciemne zaułki Ankh-Morpork poznajemy głównych bohaterów wokół których zawiązana jest akcja książki czyli kapitana Vimesa i jego podwładnych. Miasto którym rządzi Patrycjusz, jest dość specyficzne. Istnieją tu "związki zawodowe przestępców", a bibliotekarzem jest orangutan. Na miejsce zmarłego funkcjonariusza, z wioski krasnoludów przybywa do miasta Marchewa, który, ku wielkiemu zdziwieniu jego kompanów, zgłosił się do służby na ochotnika. Młody strażnik poznaje zwyczaje panujące w mieście oraz to że złodziei trzeba gonić ale tak żeby ich nie dopaść ;)
Pratchett świetnie kreuje postaci - patrząc chociażby na Marchewę, idealistę zderzającego się z realiami czy ekscentryczną Sybil Ramkin. Humor który nie każdemu może przypaść do gustu przeplata się z poważnymi rozmowami, szczególnie tą między kapitanem Vimesem a lordem Vetinari pod koniec książki i której fragment cytowałem wyżej.
Szczerze polecam wszystkim lubiącym świetny humor w fantastycznym świecie.

#bookmeter
Sindarin - 194 - 1 = 193

Tytuł: Straż! Straż!
Autor: Terry Pratchett
Gatunek: fa...

źródło: comment_1590060717Z73V7HnDgAUP0WMQdnxpqf.jpg

Pobierz
  • 3
Jeszcze jakby mi dali jakieś fajne RPG z otwartym swiatem w tym uniwersum to w ogóle bym się popłakał ze szczęścia.


@franaa: można by molestować CDP, albo nie, bo jak jeszcze raz mi przesuną wysyłkę kolekcjonerki CP to normalnie.... będę czekał dalej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)