Wpis z mikrobloga

@bst: @elofrytki:

Szansa nietolerancji na nabiał (szczególnie od X ilości), zawsze będzie większa aniżeli od mięsa, gdzie niemalże żadna ilość mięsa nie jest w stanie tego powodować. Bo to nie tylko laktoza ale np. laktoalbuminy, glikoproteiny, laktoglobuliny.... i kilka innych pierdół. Nie bez powodu w protokole LOW FODMAP idzie to wek. Ja w tym roku nie zamierzam na ostatnie 3 tygodnie nabiału tykać.

Problem obecnych czasów jest taki, ze niektóre
@Kasahara: wpc podchdoiz pod nabial?
pameitam ze kiedys twarog to pol kg jadlem xD
badania czesto nie uwzgeldnaija wielu czynnikow ktore pozniej dementuja je ale nie sa tak huczne
lepije sie sprzeda ze nabial szkodzi niz konta arugment ze nabial jednka jest ok xD
@elofrytki:

Tak nabiał, jednak jeśli to WPI to np. jest mniej w nim laktozy; jeśli ktoś ma problem z laktozą. Wiesz u ludzie jest tak, ze X mg toleruje ktoś, a XX mg ktoś nie wytrzyma. Może być tak, ze 0,5 kg twarogu komuś nie zaszkodzi, ale 1 kg może już dalej srać niż widzieć czy właśnie mieć reakcje w postaci opuchlizny. Duża ilość nabiału posiada też dużą ilość wapnia, a
  • 1
@Kasahara ja jestem stary i z wiekiem tolerancja na laktoze czesto spada ale nabial to tez (podobno) estrogeny z mleka.
Ale, u mnie jest ostrzej bez nabialu, u paru znajomych tez. Nawet na enzymach trawiennych.
@elofrytki:

400 ml mleka to około 20 g laktozy
100 g WPC posiada go od 10 do 50 % z wartości węglowodanów czyli w przeciętnym WPC to będzie 1-5 g
Większość osób z nietolerancją laktozy jest w stanie bez problemu nie mieć żadnych reakcji jeśli ta wartość będzie przekraczała 5-10 g laktozy na porcje. Więc te 100 g WPC prawdpodobnie będzie mozliwe do zjedzenia przez takową osobę (jak nie to są
w stanie bez problemu nie mieć żadnych reakcji jeśli ta wartość będzie przekraczała 5-10 g laktozy na porcje. Więc te


@Kasahara: wychdoiz na to ze jak ktos am zywkle nietoleracnej to i tak moze pic wpc z mlekiem
100g wpc pic z 400ml mlekiem (to juz ciezki zaowdnik swoaja droga) - nie odczuje tego

czyli neiotlerancja laktozy jest przesadzona albo dotyczy maly ulamek spoleczenstwa