Wpis z mikrobloga

#polska #pytanie (nie wiem jak otagować :D)

Mirki, w weekend przejeżdżałem przez miasteczko Kazimierza Wielka, mniej więcej pomiędzy Krakowem i Kielcami, w pobliżu #busko #buskozdroj
Rzuciła mi się w oczy duża liczba nieotynkowanych domów z czerwonej cegły, nie widziałem nigdy aż tylu na raz w żadnej mieścinie. Wyglądały często jak od linijki takie same :) nie daje mi to spokoju - stąd pytanie: wie ktoś jaka jest geneza tego zjawiska? Jakaś cegielnia w pobliżu? Google mi nie pomogło.
Pobierz cultofluna - #polska #pytanie (nie wiem jak otagować :D)

Mirki, w weekend przejeżd...
źródło: comment_1591965858AYOYlyukgfGkhRsJCKBzBD.jpg
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@cult_of_luna: prawdopodobnie jakieś pozostałości poniemieckie, ale to trochę daleko. Gdybyś przejeżdżał przez typowa poniemiecka wieś np. gdzieś Wlkp to byś zobaczył nie tylko domy z czerwonej cegły, ale również schematyczne podwórza w kształcie kwdratu.

Ceglane, czefwone, ale klinkierowe domy to także właściwości zachodnich Niemiec, w szczególności przygranicznych miejscowości, każda chałupa z klinkieru
@jalop: te domy raczej na pewno są powojenne, znalazłem jeden na sprzedaż to było napisane że z 1975 roku :) ale chyba wpadłem na trop - cegielnia Odonów - jedna wioska przed miasteczkiem. Chyba temat do zamknięcia :)

Chociaż z drugiej strony ciekawe czemu aż taki odsetek tych domów jest nieotynkowany. Strzelam że te które są otynkowane są z takiej samej cegły :)
@jalop: w ogóle to ludzie do teraz sprzedają cegłę z tej cegielni (zbankrutowała parę lat temu), znając życie to była tania w tamtych czasach, albo wynoszona na lewo, albo pracownicy jakieś przydziały mieli :)
@cult_of_luna: Cegielnia w Odonowie przy samej Kazimierzy, założona kilkanaście, albo i kilkadziesiąt lat przed I wojną. Ogólnie Kazimierza to chyba najbiedniejsza gmina w Polsce, ale historycznie tereny gminy Kazimierza i Czarnocin są bardzo bogate, jak jeszcze będziesz kiedyś przejeżdżał, to polecam się trochę pokręcić. Jak zjeżdasz serpentynami z góry od Buska w stronę Krakowa, to przed samą Kazimierzą po prawej stronie na wzniesieniu widać punkt triangulacyjny wbity w kurhan z ok.
@hammerzeit: dzięki za wyczerpującą odpowiedź :) Nie zdawałem sobie sprawy że to taka biedna gmina. W ogóle taki zbieg okoliczności że przejeżdżałem tam w poniedziałek, a we wtorek trafiłem na artykuł że w sierpniu będą tam kolarskie mistrzostwa Polski i przypomniało mi się o tych czerwonych domach tym samym :)
@cult_of_luna: Nie ma sprawy. Moje tereny, także zawsze chętnie staram się przybliżać historię, bo ogólnie każdy myśli, że w Świętokrzyskim to nic nie ma i nic się nie działo, bo jest to najsłabiej przebadane archeologicznie i historycznie województwo, więc dopiero jak się zagłębi w temat to można się lekko zdziwić.

W 2012 Kazimierza była oficjalnie najbiedniejszą gminą, nie wiem czy teraz jest na pierwszym miejscu, ale na pewno dalej w czołówce.