Wpis z mikrobloga

Ok, to "safe haven, ochrona przed inflacją, bezpieczna przystań dla Twojego kapitału" mamy już za sobą. Teraz w modzie kolejne hasło pt. "deweloperzy uruchomili mniej nowych budów", które jest jeszcze głupsze. Tak, uruchomili mniej, ale żadnej w trakcie nie zatrzymali. Przeciętna budowa trwa ok. 2-3 lata, te inwestycje, które zostały uruchomione w 2019 będą oddawane aż do 2022. Nawet gdyby zupełnie zatrzymano wszystkie nowe inwestycje (a doskonale wiemy, że tak się nie stanie) to podaż rynku pierwotnego przez kolejne 2-3 lata będzie na podobnym poziomie. Pomijam nawet zupełnie rynek wtórny, który składa się nie tylko z bloków z wielkiej płyty ale też np. świeżych inwestycji z 2019 roku, które zrobiły jeden obrót.

#nieruchomosci #drozejniebedzie #codzienneodganianie
  • 11
@mickpl: Znalazłem na jednym portalu wolumen mieszkań oddawanych do użytku; niestety nie od 2008, ale od 2009. W każdym bądź razie można sobie samemu zestawić z trendem cen za ten okres i wnioski wyciągnąć samemu.

Natomiast jak to się zsumuje, to wychodzi, że przez ostatnie 12 lat powstało, lekko licząc ponad półtora miliona mieszkań. W 2009 trąbili o deficycie 2 milionów. Na początku tego roku czytałem, że brakuje 2.5 mln (
konsument - @mickpl: Znalazłem na jednym portalu wolumen mieszkań oddawanych do użytk...

źródło: comment_15930927188XgzfNkbWr89ZotaoXhEGK.jpg

Pobierz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wojteksrz: jeszcze rozwijajac - ten deficyt, pomijajac anomalia zwiazane z ukraincami, dotyczy przede wszystkim mniejszych miast, gdzie akcja budowlana deweloperow minimalna jest mala lub jej praktycznie nie ma.