Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ConanLibrarian: aktualne stopy NBP są jakie są. Wszystko ponad to, to premia za ryzyko, którego jako właściciel konta oszczędnościowego nie ponosisz, więc nikt Ci za nie nie zapłaci ¯\_(ツ)_/¯
aktualne stopy NBP są jakie są


@xentropia: No i co z tego? Banki udzielają pożyczek na procent większy niż zero, kreując pieniądze potężnym lewarem i ściągając ogromne sumy z tego tytułu, ale nie dzielą się z tym, kto im te pieniądze (potrzebne do kreowania pieniądza) dał.

Czyżbym poprzednie napisał zbyt zawile?
wiem jak działa kreacja pieniądza


@xentropia: Ja też. Bank używa pieniędzy klienta, mnoży je, ale się nie dzieli zyskiem z pożyczek udzielonych w wielokrotności... w paskarskiej wielokrotności, nazwijmy to prościej na potrzeby dyskusji, depozytu wpłaconego przez opa.
Przecież piszę o tym od początku. ;>

Bank nie jest instytucją charytatywną


A kto ci to powiedział?
Bo nie ja.
Taki, że skoro nikt kasy z banku nie zabiera


@wam116: No i co z tego, skoro rozmawiamy o tym, że bank nie dzieli się pieniądzmi, które zarabia na zwielokrotnieniu wkładu, pożyczeniu go i zebraniu odsetek?

Co mnie obchodzą ludzie inwestujący swoje pieniądze w innych miejscach, skoro omawiamy działanie banku, a nie tych ludzi?
jak się nie dzieli? 0,01%


@wam116: No to wg mnie właśnie nie jest dzielenie się, tylko smyranie po jądrach (przez) członków zarządu: dzielimy się!
;-)))

Gdyż banki od jakiegoś czasu nie dzielą się z klientami, co kiedyś było i normalne, i normą.