Wpis z mikrobloga

Pytanie o kamień do pieczenia chleba, ale w dłuższej perspektywie również pizzy:
Dobrze rozumiem że im grubszy kamień tym lepsze zdolności utrzymania ciepła oraz wypieki lepiej wyjdą? Mam odłożony 1-centymetrowy szamor od Browinu, ale własnie za te same pieniądze znalazłem 3-centrymetrowy prostokąt i nie wiem czy odwołać poprzednie zamówienie

#bojowkapiekarska #pizza #chleb #gotujzwykopem
  • 7
@Meriu im grubszy tym dlużej trzyma cieplo, ale też dłużej sie nagrzewa. No i prostokąt albo kwadrat lepszy od koła, bo masz większą powierzchnie do operowania. Słyszałem że najlepszą opcją jest granit (często u kamieniarza taki kawałek za darmo można dostać, albo w castoramie kupić za 20zl - bodajże jako płytę chodnikową sprzedają), tylko trzeba sie dowiedzieć czy jest polerowany chemicznie-wtedy odpada
@Meriu: moim zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem to płyta szamotowa o grubości 2 cm, nagrzewa się ok. 40 minut, pizza schodzi po 3:20 w piekarniku. Względnie tanie bo około 40 PLN.
@Malcolmpl: piekarnik to się nagrzać może do maksymalnej temperatury, sama płyta/kamień potrzebuje więcej czasu żeby osiągnąć temp. zbliżoną do +350°C do wypieku pizzy. OP pisze o kamieniu, więc 1 cm kamień szamotowy, kordierytowy jest za cienki by uzyskać wypieczony spód placka, 2 cm szamot/granit jest optymalny pod tym względem, 3 cm nagrzewa się za długo i przy wypiekach poniżej 3 placków i więcej staje się to frustrujące i mało
@sorasill: Dziękuję za radę. Wezmę jednak granit 2cm, tak jak zasugerowałeś w swoim komentarzu. Moim głównym zadaniem jest pieczenie chleba, ale warunki pieczeniowe są praktycznie takie same jak dla pizzy