Wpis z mikrobloga

@asciiterror: Oczywiście, że jest ryzykowna, ale kto nie ryzykuje i tak dalej :)

Z sieci wiem tyle co było na studiach plus jakieś doraźnie ogarnianie problemów. Zdaję sobie sprawę, że pierwsze co musiałbym teraz zrobić to solidnie ogarnąć materiały akademii CISCO a może i sam kurs, do tego może jakieś Red Haty.

Tymniemniej mam obok do wynajęcia budynek z cała infrastrukturą od Orange i żal by się to marnowało.
@matka_boska_w_klapie: Cisco, Red Hot to małe piwo. Musisz mieć certyfikat dostępu do danych niejawnych, kancelarię tajną, udostępniać łącze dla służb. Cała papierkologii, do tego zabawa z RODO. Dodaj zabawę bycia learem, żeby otrzymać adresy IP dla klientów. To nie czasy trzepaków, że wystarczy wiedza informatyczna. Musisz logować ruch, przetrzymywać dane o połączeniach. Naprawdę konfiguracja ciskacza to najmniejszy problem.
@krzywy_kanister: o to ja o tym doskonale wiem, bo prywatnie od swojego ISP usiłowałem taką zorganizować albo nawet uzyskać zgodę na użycie własnej (jak najbardziej kompatybilnej z ich OLTem) i nie było takiej możliwości. Ale OP chce sam zostać ISP, więc nie ma problemu, by dla wymagającego klienta umieścił takie wkładki w ofercie.
@Jarek_P: Przeciez operatorzy nie wpuszczaja obcych urządzeń do swojej sieci, nawet w Kanadzie widzialem, ze jesl facet dostal wkladke SFP to tylko od operatora. OP widac, ze nie rozeznal sie w temacie, jeszcze sie nie rozkrecil a jest jakis powod dlaczego operatorzy nie oferuja wkladek, lepiej miec jeden, dwa modele urządzeń. Nawet do programu OSE lokalni operatorzy do szkol nie wrzucali wkladek tylko ONU jesli GPON albo samo wkłókno.
@matka_boska_w_klapie: Widzę że tu wszyscy piszą nie o tym co chcesz się dowiedzieć.

Z branżą ISP jestem związany od prawie 20 lat. Generalnie start w dzisiejszych czasach i to jeszcze ze światłowodami to jest pomysł moim zdaniem chybiony o jakąś dekadę. Bez co najmniej 5 zer na koncie nie masz co startować zasadniczo z pomysłem a bardzo łatwo jest wtopić w tym biznesie jeśli nie startujesz od razu z grubego pułapu