Wpis z mikrobloga

Siema Mirki. Mam do Was pytanie. Od marca prowadzę działalność gospodarczą. Niestety musiałem ją z dniem założenia zawiesić. Odwieszenie nastąpiło w czerwcu. Od tamtego czasu płacę składkę zdrowotną, ponieważ jestem zatrudniony na etacie, a jednocześnie korzystam z ulgi na start. Niestety moje zatrudnienie dobiega końca i za chwilę kończy mi się umowa, której mi nie przedłużą. Składkę zdrowotną płacę regularnie i w terminie (mam już zapłacone 2), jednak przydałoby się iść chwilę na l4... Jak to jest z jednoosobową działalnością? Udało mi się wyciągnąć trochę więcej przez te 2 miesiące niż najniższa krajowa i nie wiem czy w ogóle zasiłek chorobowy mi z tej racji na działalności przysługuje. Z góry dzięki za info.

#firma #dzialalnoscgospodarcza #finanse #zus #ksiegowosc #zdrowie #lekarz #medycyna #pytaniedoeksperta
  • 7
Czyli teraz muszę złożyć deklarację przystąpenia do składki chorobowej, żeby w ogóle po 90 dniach móc na l4 iść, tak


@ziomeksiema: jak będziesz płacił mały ZUS to i tak gówno z tego dostaniesz
@ziomeksiema: idź na L4 z UoP i tyle, z JDG za dni na L4 mniej ZUSu sie płaci bo podstawy się redukują, ale nie wiem czy przy małym ZUSie to ma zastosowanie. Tutaj masz opisane co trzeba zrowić ze zwolnieniem na działalności
https://www.infakt.pl/blog/zwolnienie-lekarskie-przedsiebiorcy/
Polecam nie płacić chrobowej i mieć to w nosie a zamaist chorobowej wziać jakies ubezpieczzenie za 50zł w kórym np mamy płacone np 100zł za dzień w szpitalu
@ziomeksiema: nie musisz mieć 90 dni, bo miałeś poprzednie zatrudnienie. Jeśli przerwa pomiędzy jednym a drugim tytułem jest krótsza niż 30 dni, to masz spełniony okres wyczekiwania. W praktyce możesz nawet zachorować w trakcie zatrudnienia. Czyli np. kończysz umowę 14.07 a zwolnienie masz od 10.07 do 20.07 - w tej sytuacji od 10.07 do 14.07 masz płacone od podstawy z umowy o pracę wynagrodzenie chorobowe. A od 15.07 z tytułu działalności