Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi jedną rzecz. 19% podatek od zysku płaci się na podstawie PIT 8C, od całkowitej kwoty zarobionej na giełdzie w danym roku. Czyli nie ma znaczenia, że zarobiłem 1000zł i potem ten tysiąc wpakowałem w coś innego na czym straciłem dajmy na to 800zł. Podatek jest od 1000 a nie od 200?

Pytam ponieważ na jednej pozycji jestem mocno na minusie, i teraz mam dwa wyjścia:

1) Poczekać spokojnie aż kurs wzrośnie
2) Zrealizować stratę aby uwolnić kapitał i ulokować go w coś bardziej obiecującego. Jednocześnie obiżam wtedy całkowity zysk bo pomniejsza się on o tą stratę.

Czy to 2 ma sens?

#gielda
  • 5
  • Odpowiedz
@Xamox: jeżeli zrealizować stratę na tej stratnej pozycji, to płacisz podatek od 200zł.
2) ma sens jeśli myślisz, że ta pozycja już nie wzrośnie, bo się może okazać, że sprzedaż w dołku i będziesz żałował. Możesz też tę pozycję sprzedać i zaraz odkupić, wtedy ci się też wliczy ta strata.
  • Odpowiedz
Liczy sie od zysku ze zrealizowanych transakcji. Jezeli kupisz teraz akcje i one urosna 100 razy to nie zaplacisz podatku dopoki ich nie sprzedasz. Tak samo ze strata. Jak jest papierowa to nie wchodzi. Dlatego w grudniu rolluje strate tj. sprzedaje stratne papiery i zaraz odkupuje tak zeby strata weszla w ksiazki. Trzeba uwazac zeby tylko noe czekac do konca roku, bo rozliczenka gieldowe zajmuja zdaje sie 3 dni.
  • Odpowiedz