Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: dobrze wiesz ze nie chodzilo o marke auta a o kontrast, jaki nazewnictwo mialo wywolac. Rozumiem ze w imie idei, ludzie maja odrzucic instynktowna potrzebe do dazenia do samodoskonalenia sie, skoro i tak ktos komu nie zalezy bedzie mial tyle samo. W takim razie to nie jest postep a regres i sprowadzenie indywidualizmu pod kult spoleczenstwa i wyimaginowanej rownosci
  • Odpowiedz
@ossela: przecież w socjalizmie miałbyś jeszcze więcej możliwości do samodoskonalenia się, bo byłbyś mniej obciążony pracą, miałyś więcej czasu dla siebie, dla swojego hobby, zamiast martwić się rachunkami mógłbyś śpiewać, tańczyć, pisać wiersze, grać na instrumencie, pływać, uprawiać wspinaczkę, jechać w góry, żonglować, malować, pisać gry komputerowe. Mnóstwo możliwości. Natomiast ty mam wrażenie że traktujesz samodoskonalenie się tylko jako formę materializmu. Stąd nie podoba mi się twoje myślenie i twoje pytanie.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: mowisz tak jakby ktos w kapitalizmie ci zabranial sie rozwijac, a potrzeba posiadania dobra jest od zawsze, w socjalizmie nie masz wyboru bo wszystko zostaje zcentralizowane, w kapitalizmie ten wybor jest
  • Odpowiedz
mowisz tak jakby ktos w kapitalizmie ci zabranial sie rozwijac, a potrzeba posiadania dobra jest od zawsze, w socjalizmie nie masz wyboru bo wszystko zostaje zcentralizowane, w kapitalizmie ten wybor jest

@ossela: centralizacja to model dystrybucji a nie produkcji, socjalizm to model produkcji a nie dystrybucji, socjalizm nie wymaga centralizacji i może bez niej istnieć całkiem dobrze, dziękuję i pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@Gaku745: A czy jeśli mielibyśmy twój prawie idealny, anarchosyndykalistyczny świat, to co powstrzymałoby ludzi przed podejmowaniem pracy najemnej zamiast w spółdzielniach?
  • Odpowiedz
@Grodmar: związki zawodowe, wystarczy że spółdzielnie pracy odmówią współuczestniczenia z miejscami pracy najemnej i one natychmiast upadną ich sens istnienia zniknie. Kapitalizm nie potrafi sam się utrzymać w próżni.
  • Odpowiedz
Jeżeli teraz pracownicy wstydzą się iść po podwyżkę do jednej osoby na prywatną rozmowę to na pewno nie będą rozmawiać o tym na forum firmy/spółdzielnii.


@Nedifie: Myślę, że w mojej wizji jest jednak troszkę więcej różnic. Dla szefa najważniejsza jest maksymalizacja zysku i o tym będzie myślał, podejmując decyzję o odmowie, tymczasem przedsiębiorstwo kolektywne ma na celu przede wszystkim zaspokajanie potrzeb pracownic i pracowników oraz społeczności, dla której dostarcza dobra/usługi. Tutaj
  • Odpowiedz
@Gaku745: Ale co jest złego w takiej pracy? Tym bardziej że byłoby to dobrowolne, a ludzie wciąż mieliby możliwość pracy w tych syndykatach czy spółdzielniach
  • Odpowiedz
@Grodmar: są gorsze i mają gorsze wyniki, promują niesprawiedliwą hierarchię i są oparte na wyzysku. Dobrowolnie człowiek też się może oddać do niewoli. To nie znaczy że skoro zrobił to dobrowolnie, to trzymanie go w klatce nie jest niehumanitarne. A na kapitalizmie zyskują tylko właściciele firm, nie pracownicy. Pracownicy tracą na tym więcej niż mogilby zyskać w spółdzielniach.
  • Odpowiedz
@Gaku745: >A na kapitalizmie zyskują tylko właściciele firm, nie pracownicy.

Zyskują obie strony.
Kapitalista zyskuje na tym że "nic nie robi", a i tak dostaje pieniądze.
Pracownicy zyskują na tym, że dzięki narzędziom oferowanym przez szefa są w stanie wyprodukować więcej i dostać więcej pieniędzy niż jakby robili gołymi rękoma i sprzedawali sami.
  • Odpowiedz
@Gaku745: tylko pewnie intencje macie inne, bo żyjecie fantazją o "nowym człowieku", który nie istnieje. Ale tu jesteście blisko wolnościowców, którzy odwołują się do człowieka racjonalnie myślącego, a tego jest tak mało,że na życie polityczne ma wpływ zerowy.

@Grodmar: zabawne, że w roku 2020 ciągle trzeba tak oczywiste rzeczy tłumaczyć.
  • Odpowiedz
Pracownicy zyskują na tym, że dzięki narzędziom oferowanym przez szefa są w stanie wyprodukować więcej i dostać więcej pieniędzy niż jakby robili gołymi rękoma i sprzedawali sami.


@Grodmar: To prawda, ale... To jest właśnie historia wojny klas. Kapitalista zawsze będzie dążył do tego, by możliwie wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy kosztem pracownika. To jego interes klasowy.
Pracownik będzie zawsze dążył do tego aby zarobić możliwie jak najwięcej i zostawić kapitaliście jak najmniej
  • Odpowiedz