Wpis z mikrobloga

Robiłem ciasto na włoską pizzę z przepisu roadtripbus. Wyrobiłem ciasto, podzieliłem i zapakowałem do pojemników, a następnie leżało 5h w temperaturze pokojowej, gdzie ładnie wyrosło. Wsadziłem je do lodówki na 24h, a gdy je wyjąłem jest oklapnięte jak naleśnik :( Czy ktoś ma pomysł co robię źle? Felerna mąka, złą temperatura w lodówce?
#pizza #gotujzwykopem
  • 11
@Badass: prawdopodobnie twoje drozdze same sie zjadly, ciasto nie powinno oklapnac nawet przy dlugim wyrastaniu w lodowce. po wyjeciu z lodowki nie trzeba czekac ponownie kilku godzin, mozna pracowac z zimnym ciastem. nastepnym razem polecam ten przepis od ludzi, ktorzy zycie spedzili w kuchni i na uczelni szkolac nowych kucharzy, a nie wykopkow: https://youtu.be/cpi4Lr04NuM ewentualnie masz tutuaj kalkulator pizzy http://klubmilosnikowpizzy.pl/kalkulator-pizzy/ jeszcze nie zdazylo mi sie zeby cos poszlo nie tak przy
Wsadziłem je do lodówki na 24h, a gdy je wyjąłem jest oklapnięte jak naleśnik :(


@Badass: słaba mąka + zbyt wysoka temperatura w lodówce i źle dopasowana ilość drożdży.
Ostatnio jest baardzo ciepło i nawet 2 stopnie więcej może wpłynąć na to, że po prostu rozleje się placek, siatka glutenowa padnie.
Jeśli piszesz, że masz 6-10 stopni, to pewnie masz więcej. Ja mam włączone 4 stopnie a w lodówce na samym
@GastroAndrzej imho, próbowałbym kulkować i zostawić na 3-4 w TO. Zdechło to zdechło, może w lodówce za wysoka temp., ciasto jeśli się nie rozlało bo hydro, bo jakiś błąd to powinno ten jeden raz wstać.

Wczoraj robiłem akurat placki (6 szt.), sam się zdziwiłem bo kulki mi prawie nie urosły (blok lodówka + kulkowanie + TO, ciasto takie twarde jakieś mało przyjemne, polegało 3-4h przed piecem mało się ruszyło, zdążyło się ogrzać
@Badass: a i tak ogólnie jeśli chcesz zacząć robić pizzę to zapraszam na fb KMP.
Inaczej będziesz się dziwić, co się stało, dlaczego i tylko denerwować. Przygotowanie ciasta to najtrudniejsza rzecz w pizzy, a ludzie czerpią wiedzę najczęściej z filmików na YT.